Odpowiedzi

2010-01-16T15:05:04+01:00
Jako młodzieniec lubił wszelkie uciechy i zabawy.Po cięzkiej chorobie porzucił rodzinę,by móc służyc Bogu i bliźnim.Założył własny zakon,w którym wszyscy wspólnie pracowali.Podczas swoich wędrówek nauczał innych o Bogu i jego miłości do ludzi i wszystkich stworzeń na ziemi.Swa prostotą i wiarą potrafił nawrócic nawet największego niegodziwca,zbrodniarza.Znakiem jego świętości były stygmaty(krwawiące rany,w miejscach w których rany miał Chrystus),było to dowodem jego bliskości z Chrystusem.Dzięki niemu uczymy się jak pogodzic radośc życia z wiarą.
2 5 2
2010-01-16T15:10:36+01:00
Duże znaczenie dla swiatopogladu epoki miala dzialalnosc Sw.Franciszka z Asyżu(ok 1181-1226).Przyjął on postawę afirmacji swiata,glosil pochwale wszelkiego stworzenia jako daru od Boga,twierdzil,ze piekno swiata powinno byc zrodlem radosci i dobra.
Sw.Franiciszek(franciszkanizm)-filozofia:
Czlowiek jest sluga Bozym,nie powinien pragnac niczego dla siebie,ale poswiecac sie sluzbie dla innych.Powinien laczyc sie z natura i chwalic Boga za dokonane dzielo stworzenia.
Franiciszkanizm-postawa pełna afirmacji zycia,pokory wobec losu,szukania pozytywnych wartosci,radosci plynacej z zycia,ze zjednoczenia z natura; pochwala boskiego aktustworzenia.
1 5 1