Odpowiedzcie mi na pytania :):):):):) proszę

zadanie.1
Opisz role przepony i mięśni międzyżebrowych w procesie wentylacji płuc

zadanie.2
wyjasnij jakie sa korzyści z tego że po wydechu część powietrza pozostaje w płucach

zadanie.3
wyjaśnij w jaki sposób człowiek może kontrolować wentylacje płuc

zadanie.4
omów przebieg wymiany gazowej w płucach i tkankach

dam naj najlepszej starajcie sie

1

Odpowiedzi

2010-01-16T16:05:33+01:00
1)Podczas wdechu mięśnie międzyżebrowe kurczą się unosząc żebra do góry,przepona również się kurczy,w ciągu 1 minuty wykonujemy 14 wdechów.Podczas największego wdechu człowiek może zmieścic nawet 6 litrów powietrza,a przy wydechu mięśnie rozluźniają się i nasza klatka piersiowa wraca do poprzedniej objętości.
2)W sytuacji gdyby całe powietrze zostałoby wydalone z płuc mogłoby dojsc do utraty przytomności,zawrotów głowy,ale w naszych płucach jedbnak pozostaje go tyle ile potrzebujemy do normalnego funkcjonowania.
3)Należy pamiętac by nie przebywac zbyt długo w pomieszczeniach zamkniętych,w których jest duże stężenie zanieczyszczeń pyłowych i chemicznych.Przebywanie w takich pomieszczeniach może doprowadzic do zatrucianp.tlenkiem węgla,a zanieczyszczenia pyłowe moga spowodowac u nas alergię np.na kurz,roztocza,czy pyłki roślin.
4)Wymiana gazowa zachodzi w pęcherzykach płucnych między naczyniami włosowatymi krwionośnymi,a wnętrzem pęcherzyka,odbywa się ona również między naczyniami włosowatymi a komórkami.
6 3 6