Odpowiedzi

2010-01-16T16:09:33+01:00
Czesnik byl starym kawalerem, ktory nie posiadal wlasnego majatku, natomiast Rejent zamoznym wdowcem.
Raptusiewicz byl poteznym, wysokim mezczyzna w srednim wieku. Mial pulchna twarz, na ktorej czesto goscily zlosc i wscieklosc. Z kolei Milczek byl szczuplym i drobnym czlowiekiem. W przeciwienstwie do swego sasiada byl cichy i powolny.
Czesnik to bohater gwaltowny i porywczy. Mowil bardzo szybko i glosno, mial takze waski zasob slownictwa. Czesto uzywal wyrazenia "Mocium Panie". Mimo, ze to czlowiek otwarty, byl niesmialy w stosunku do kobiet (kaze Papkinowi porozmawiac z Podstolina). Raptusiewicz to takze mezczyzna samolubny - woliswoje szczescie niz bratanicy Klary, ktorej posiadloscia zarzadza. Jego sasiad Rejent, to zupelne przeciwienstwo Czesnika. Byl czlowiekiem spokojnym i opanowanym, a malomownosc to jego glowna cecha. Jego slownictwo bylo bogate, choc czesto uzywal zdrobnien. Milczek to osoba wyksztalcona, a takze wyrachowana. Jego spokojne zachowanie to tylko pozory. W rzeczywistosci jest twardy i bez skrupulow. Czesto powtarzal "Niech sie dzieje wola nieba, z nia sie zawsze zgadzac trzeba". Rejent udawal poboznego, lecz w rzeczywistosci byl czlowiekiem chciwym i bezwglednym. Przykladem jego egoizmu jest to, ze dla pieniedzy chcial ozenic swego syna Waclawa z Podstolina. W przeciwienstwie do sasiada byl bardziej inteligentny i dzialal bardziej umyslem, niz sila i przemoca.
Jesli chodzi o usposobienie obu bohaterow, Czesnik, choc konfliktowy, byl takze szczery i goscinny. Rejent zas zawziety, obludny, lecz skryty.
Raptusiewicz byl czlowiekiem przyjaznie nastawionym do ludzi. Nie chowal dlugo urazy, ani gniewu, to on jako pierwszy wyciagnal reke do Rejenta. Natomiast jego sasiad podporzadkowywal sobie ludzi, czul sie od nich lepszy.
Mysle, ze gdybym miala wybrac jednego z nich jako sasiada, to wolalabym Czesnika, poniewaz byl on zabawny i w gruncie rzeczy dobry
6 4 6
2010-01-16T16:18:24+01:00
Głównymi bohaterami książki Aleksandra Fredry ,, Zemsta" są Cześnik Raptusiewicz oraz Rejent milczek. Z nimi wiąże się również główny wątek tego dramatu, czyli spór o mur oraz nienawiśc rodząca się z chęci zagarnięcia całego zamku dla siebie.
Cześnik wywodzi się ze starego zamku szlacheckiego, ale nie ma wielkiego majątku. Zamek, w którym mieszka również nie jest jego własnością lecz Klary bratanicy, którą się opiekuje. Z tego też powodu postanowił podreperować swoje finanse i poślubić majętną kobietę. Ma do wyboru Klarę i Podstolinę, ale po namowie Papkina decyduje się na tę drugą.
Rejent był zaś bogatym wdowcem, a zawdzięczał to swemu stanowisku w sądzie.
Cześnik i Rejent byli jak dwoje ludzi określonymi słowami- ,, Tych dwoje ludzi- ogien i woda". Oprócz miejsca zamieszkania i ubioru , dzieliło ich wszystko, sytuacja rodzinna, wydląd, a także charakter, co było można bardzo łatwo zauważyć. Cześnik był wysoki i tęgi, zaś Rejent był jego przeciwieństwem o niskiej i krępej postawie.
Jednak prawdziwe twarze obu bohaterów ukazały się dopiero na końcu utworu. Pokazali, że nigdy nie ustępują i potrafią walczy o swoje mienie.
Myślę, że Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek są postaciami kontrastowymi, które ukazują nam, że w życiu rzeczywistym można zawsze znależć ,, złoty środek" i dojść do zgody.
3 3 3