Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-16T17:11:51+01:00
Wiek XIX. był wiekiem cywilizacji technicznej. Wynaleziono dużo maszyn usprawniających pracę, nastąpił rozwój nauk medycznych:
Tomasz Edison - żarówka elektryczna
Werner von Siemens - pociąg elektryczny
Henry Ford - wprowadzenie lini montażowej
bracia Wright - skonstruowanie pierwszego samolotu
Alexander Graham Bell - telefon i telegraf
Wilhelm Roentgen - promienie przenikające przedmioty i organizmy żywe
Ludwik Pasteur - szczepionka przeciwko wściekliźnie, cholerze drobiu
Maria Skłodowska - Curie - pierwiastki promieniotwórcze - polon i rad
Guglielmo Marconi - radio

Mieszkania ludzi odzwierciedlały ich zamożność. Bogaci przedstawicieli burżuazji budowali okazałe domy, a nawet pałacyki. Ludzie utrzymujący się z dobrze płatnej pracy mieszkali w willach lub eleganckich mieszkaniach.
Robotnicy i drobni urzędnicy zajmowali lokale o niższym standardzie. Ich mieszkania były często ciemne i zwilgocone, a także pozbawiona wygód. Nie było tam łazienek, toalet ani bieżącej wody.W kamienicach czynszowych takie mieszkania najczęściej znajdowały się w suterenach i na poddaszach.
Wokół wielkich zakładów i na przedmieściach powstawały osiedla nędznych lepianek, w których nierzadko w jednej izbie mieszkało 10 osób. Najubożsi nie posiadali żadnych mieszkań, byli bezdomni. Jedyne schronienie mogli znaleźć w przytułkach.

Postęp w rolnictwie oraz rozwój handlu wpłynęły na zmiany w odżywianiu. Spadły ceny mięsa, a nowoczesna żegluga umożliwiła sprowadzanie taniej wołowiny z Argentyny, a także licznych artykułów spożywczych a krajów tropikalnych. Podstawowym wyżywieniem uboższej ludności były ziemniaki.
W miastach otwierano lokale gastronomiczne o różnym standardzie. Wśród nich były zarówno eleganckie restauracje, jak i tanie garkuchnie przeznaczone dla biednych.

W architekturze wzorce czerpano z dorobku poprzednich stuleci. Powstawały budowle wzorowane np. na romańskich lub gotyckich i dlatego określa się je mianem neoromańskich lub neogotyckich. Oprócz tradycyjnych materiałów - kamienia, cegły, drewna - coraz częściej używano stali i szkła.

2 4 2