Odpowiedzi

2010-01-16T17:12:37+01:00
Od dołu
1. czapeczka
2. stożek wzrostu
3. strefa wydłużania
4. strefa włośnikowa
5. strefa korzeni bocznych
2 5 2
2010-01-16T17:13:48+01:00
STERFOWA BUDOWA KORZENIA
STERFOWA BUDOWA KORZENIA
*strefa wierzchołkowa czyli merystem wierzchołkowy. Odpowiada za wzrost korzenia na długośc. Storzek wzrostu budują delikatne komórki inicjalne dlatego są one okryte czapeczką.
*strefa wydłużania(elongacji):odbywają się tutaj intensywne podziały komórkowe. Komórki wydłużają się zwiększają swoją objętość. Dzięki temu korzeń intensywnie rośnie na długość.
*strefa włośnikowa: zawiera włośniki. W tej strefie korzeń ma już zróznicowanie tkankowe (budowa pierwotna). Zachodzi tutaj wchłanianie z gleby wody i soli mineralnych.
*strefa wyrośnięta: korzeń wytwarza tu liczne korzenie boczne, rozgałęzia się, przytwierdzając roślinę silniej do podłoża. Strefową budowę mają też korzenie boczne.

BUDOWA PIERWOTNA KORZENIA
1)SKórka (epiblema, ryzoderma): zbudowana jest z jednej warstwy komórek które ściśle do siebie przylegają. Wytworem skórki są włośniki.
2)Kora pierwotna: stanowi 2/3 przekroju korzenia. Zbudowana jest z żywych i cienkościennych komórek miękiszowych. Między nimi są duże przestwory międzykomórkowe. Najbardziej wewnętrzną warstwą kory pierwotnej jest śródskórnia (endoderma)
3)Walec osiowy: rozpoczyna go perycykl czyli okolnica. Centrum stanowią ułożone promieniście i naprzemianlegle elementy łyka i drewna. Najczęsciej wiązki drewna łączą się ze sobą i tworzą czteroramienną gwiazdę.
Korzeń moze przyrastać wtórnie na grubość (nagonasienne i okrytonasienne dwuliścienne). Zawiązuje się kambium, które odkłada do wewnątrz elementy drewna a na zewnątrz elementy łyka. Budowa wtórna korzenia ejst bardzo podobna do budowy łodygi.

SYSTEMY KORZENIOWE
palowy: jest jeden korzeń główny a od niego odchodzą boczne
wiązkowy: nie ma korzenia głównego jego miejsce zamuje pęk korzeni przybyszowych.

FUNKCJE
*utrzymuje roślinę w glebie
*pobiera wodę i sole mineralne
*mogą magazynować pewne substancje: korzenie spichrzowe np u dalii
*umożliwiają pewnym roślinom pięcie się w górę ku światłu-korzenie czepne
*pobierają wodę z powietrza: korzenie powietrzne
*mogą pobierać i magazynować tlen: korzenie oddechowe
2 3 2
2010-01-16T17:14:13+01:00
Zbudowany jest idąc do gory:
1.strefa korzeni bocznych
2. strefa włosnikowa umozliwia pobieranie wody z glebz
3.strefa wydłuzania odbywa sie tu wzrost i roznicowanie sie komórek
a. stoyek wyrostu koryenia
b. czapeczka
1 5 1