Odpowiedzi

2010-01-16T20:14:33+01:00
Czwarte przykazanie stoi na straży miłości w rodzinie. Reguluje nie tylko relacje dzieci do rodziców, ale także rodziców wobec dzieci. Dotyczy także wzajemnych relacji współmałżonków. Rodziną w szerszym znaczeniu jest również Kościół, ojczyzna oraz ludzkość. Chrześcijanin ma zatem troszczyć się o rozwój Kościoła. Powinien też wypełniać swoje obowiązki wobec ojczyzny i według swoich możliwości troszczyć się o los wszystkich ludzi.

Czwarte przykazanie przypomina nie tylko o zobowiązaniach dzieci wobec rodziców, ale również o obowiązkach rodziców wobec dzieci. Powołanie do bycia rodzicem zobowiązuje do przekazywania życia, do jego ochrony oraz do rozwijania go i doskonalenia.

1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-16T20:16:48+01:00
Czcij Ojca i Matkę swoją!

My jako dzieci powinniśmy miec następujące obowiązki:
troszczyć sie o rodziców, zapewnić im szacunek, modlitwa za nich. A rodzice wzgledem nas opiekę, wsparcie materialne, i wszystko co nam potrzebne, wychowanie potomstwa i spłodzenie
1 5 1
2010-01-16T22:38:44+01:00
4. Czcij Ojca Swego, i matkę Swoją.

To przykazanie, jak sama nazwa wskazuje dotyczy tego, iż powinniśmy szanować naszych rodziców. To właśnie oni dali nam ten największy dar, czyli życie. Rodzice są z nami cały czas, wychowują nas według zasad Kościoła, starają się nam pomagać w trudnych chwilach oraz darzą nas swą nieskończoną miłością. Nieważne czy są oni dla nas przykładem, ale fakt faktem, są starsi i bardziej doświadczeni życiowo. Dlatego też musimy pamiętać o tym, iż należy im się szacunek z naszej strony. Ich dozgonna miłość jest wielkim skarbem dla nas, ponieważ prawdziwych rodziców mamy tylko jednych, prawdziwych - na zawsze.