Odpowiedzi

2011-07-05T02:04:00+02:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).

Opera to nazwa większego utworu muzycznego, w którym muzyka współdziała z akcją dramatyczną. Istnieją różne gatunki opery ze względu na charakter treści i rodzaj jej współczynników. Pod względem treści rozróżniamy dwa podstawowe gatunki: operę poważną (seria) i komiczną (buffa). Ponadto istnieje gatunek pośredni, tzw. opera semiseria – jest to zazwyczaj opera poważna z elementami komicznymi.

Podstawowymi współczynnikami są:

partie wokalne – solowe, zespołowe i chóralne, partie instrumentalne, wstawki baletowe, w niektórych gatunkach partie mówione.

 

Dramat muzyczny to utwór sceniczny, który można podzielić niemal wyłącznie na akty ( niekiedy sceny ). W ramach aktów muzyka rozwija się ewolucyjnie, bez wyraźnych podziałów. Postacie dramatu prowadzą niekończące się dialogi, monologi lub rozgrywają efektowne sceny zbiorowe. Charakterystyczną cechą dramatu muzycznego jest współdziałanie wszystkich sztuk, głównie poezji, dramatu, sztuki teatralnej, plastyki i muzyki. O jedności dzieła decydują tematy muzyczne, zwane motywami przewodnimi.

Twórca: Ryszard Wagner.

 

Pozdrawiam.

3 4 3