Odpowiedzi

2011-07-04T23:28:53+02:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).

Opera

To utwór wokalno – instrumentalny współdziałający z akcją dramatyczną. Z reguły posiada tekst świecki ( mitologiczny, baśniowy, historyczny itp. ), co wpływa na charakter i formę części składowych. Pomimo dużej obsady wykonawczej, w operze zazwyczaj nie spotyka się polifonii. Recytatywy, arie, duety, sceny zbiorowe i chóry występują na przemian, w zależności od akcji dramatycznej.

Charakter muzyki operowej zależy od treści literackiej, czyli libretta. Rozróżnia się więc operę: seria ( poważną ), buffa ( komiczną ) i semiseria ( gatunek pośredni – opera poważna z elementami komicznymi ).

Utwór muzyczno – dramatyczny należący do kategorii muzyki rozrywkowej i będący często rodzajem dzieła komicznego, nosi nazwę operetki. Podstawowymi współczynnikami są:

partie wokalne – solowe, zespołowe i chóralne, partie instrumentalne, wstawki baletowe, w niektórych gatunkach partie mówione.

Z uwagi na rodzaj współczynników opery i ich przewagą wyróżnia się:

melodramat – śpiew ulega eliminacji na rzecz deklamowanego tekstu w oparciu o podłoże instrumentalne, operę baletową – głównym współczynnikiem dzieła scenicznego jest taniec, operę chóralną – występuje przewaga partii chóralnych, śpiewogrę ( singspiel ) – w utworze dramatycznym muzyka ogranicza się do nielicznych wstawek, będących pieśniami solowymi lub chóralnymi.

 

Pozdrawiam.

5 5 5
  • Użytkownik Zadane
2011-07-05T00:01:10+02:00

Opera jest to sceniczny dramat muzyczny, złożony z partii wokalnych solowych- arie, recytatywy ansamble i chóralnych, z partii instrumentalnych- uwertura, interludia, towarzyszenie śpiewakom, niekiedy także z parii tanecznych - balet i mówionych. Wywodzi się ze średniowiecznego dramatu liturgicznego- misterium i twórczości trubadurów. Powstała we Florencji w końcu XVI w.

5 2 5