Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-01-16T23:10:22+01:00
„Księga Hioba” porusza problem cierpienia. Hiob, główny bohater, mimo wzorowego życia, zostaje ciężko doświadczony przez Boga. Stwórca wystawia jego wiarę na próbę. Hiob traci majątek, umierają jego dzieci, jego samego dotyka ciężka choroba – trąd. Męka zesłana na niego jest tak okrutna, że żali się na swój los, przeklina, ale nie poczuwa się do winy. Jest przekonany o swojej prawości i prosi Boga, aby uznał jego niewinność.

Przyjaciele Hioba są przekonani, że cierpienie jest karą za grzechy i radzą mu, by uznał swój błąd. Hiob szuka tajemnicy cierpienia, lecz nie znajduje jej, gdyż tym, który go doświadcza jest Bóg.

Straty i cierpienia nie załamały w Hiobie wiary. Okazało się wzorem cierpliwości. Za wierność Bogu odzyskał utracony majątek, doczekał się licznego potomstwa i był szczęśliwym do późnej starości. Ta radość życia była tym większa, że wzbogacona przeżytymi cierpieniami.

Księga Hioba uczy nas że:

- Cierpienia nie muszą być karą za grzechy.

- Cierpienia mogą być środkiem wychowawczym.

Problem cierpienia jest trudny do zbadania i towarzyszy człowiekowi przez całe życie.

Nie zbadane są wyroki Boskie i człowiek powinien przyjąć je z pokorą.
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-16T23:18:45+01:00
To będzie w skrócie...

Problem grzechu - wielkie rozdarcie Hioba pomiędzy tym czy popełnił grzech, czy nie. Za co Bóg postanowił go tak okrutnie ukarać? Hiob rozważa nad tym. Pyta się swojej żony i przyjaciół, ale i oni twierdzą, że na pewno popełnił jakiś grzech. Myślą, że to kara od Boga za jakieś przewinienie. Na szczęście mądry Hiob nie zwątpił w Boga.

Problem cierpienia - Hiob jest archetypem (rodzaj postawy) biblijnym człowieka cierpiącego bez winy, cierpieniu niezawinionym. Jego ciało i wszystkie wartości materialne zostały zniszczone przez diabła. Jednak diabeł nie pomyślał o tym że dusza hioba pozostanie czysta i niezłomna do samego końca. Hiob pomimo swojego cierpienia ani razu nie przestał wierzyć i ufać Bogu. A przecież o to chodziło...
4 2 4