Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-16T23:58:49+01:00
4 gatunki roślin chronionych w polsce (nasienne).:
-limba,
-cis pospolity,
-jarząb brekinia,
-jarząb szwedzki.

Funkcje łodygi u słonecznika.:
-podtrzymuje liście, kwiaty, owoce, wznosząc je na wysokość umożliwiającą skuteczniejsze korzystanie ze światła, zapylanie, rozsiewanie,
przewodzi wodę i sole mineralne z korzenia, a asymilaty z liści do pozostałych organów,
magazynuje substancje odżywcze, wodę i sole mineralne,
bierze udział w procesie fotosyntezy.

Zapłodnienie – połączenie się jąder komórek rozrodczych (kariogamia komórki rozrodczej męskiej i żeńskiej) w wyniku czego powstaje nowa komórka nazywana zygotą.

Zapylenie - przeniesienie pyłku na znamię słupka u roślin okrytonasiennych lub na zalążek u nagonasiennych. Zapylenie odbywa się przy udziale wiatru, owadów, ptaków i rzadziej wody. Po zapyleniu następuje proces zapłodnienia. Wyróżnia się zapylenie krzyżowe - pyłkiem innej rośliny tego samego gatunku, zapylenie sąsiedzkie - pyłkiem innego kwiatu tej samej rośliny oraz samozapylenie - pyłkiem tego samego kwiatu.

KORZEŃ - jest organem, który podczas kiełkowania nasienia rozwija się pierwszy. Swoje liczne działania pełni dzięki licznym rozgałęzieniom rozchodzącym się w glebie.
KORZEŃ GŁÓWNY rośnie na przedłużeniu pędu rośliny, wydłuża się pionowo i zagłębia w ziemię. Gdy korzeń główny osiągnie odpowiednią długość i grubość, wyrastają
KORZENIE BOCZNE, rozrastające się poziomo lub ukośnie w glebie. Od korzeni bocznych kolejno odrastają ODGAŁĘZIENIA dalszych rzędów.

Mam nadzieje że pomogłam :*


1 5 1