Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-01-17T12:31:42+01:00
„Mit o Prometeuszu”
Prometeusz - tytan. Dał ludziom ogień. Nauczył ich z niego korzystać. Zeus kazał Hefajstosowi stworzyć piękną kobietę. Hera
nauczyła robót kobiecych, Afrodyta wdzięk, Hermes - pochlebczy
charakter. Imię Pandora. Zostawiona przed domem - Prometeusz wyczuł podsęp. Wziął ją brat Epimeteusz. Otworzyli beczkę którą Pandora dostała od bogów z nieszczęściami , smutkami i chorobami. Prometeusz też zrobił bogom podstęp: zabił woła i podzielił na 2 części - mięso nakrył skórą, a kości tłuszczem. Zapytał Zeusa co chce w darze - wybrał tłuszcz bo myślał że pod nim jest mięso. Skazał Prometeusza - przykuł do skał Kaukazu. Orzeł wydziobywał mu wątrobę.
Cierpi przez miłość do ludzi. Dał ogień, naukę o liczbach, piśmie, statkach, zwierzętach, lekarstwa, zioła, metale, dał moc panowania nad światem. Zbliżony do wizji biblijnego Boga: mądry, dobry, doskonały, dawca praw etycznych. Wskazał człowiekowi że może osiągnąć szczęście, można panować nad światem. Prometeizm- poświęcenie siebie dla innych. Wyznaczenie roli człowieka- uzależnionego od woli bogów. Ewa vs Pandora - Ewa aby człowiek nie był samotny, Pandora - bogata, mądra, piękna ale zła , kłamliwa i podstępna. Mitologia widzi świat w 2 kategoriach : dobra i zła .Dwoistość ludzkiej natury, ścieranie się elementów pozytywnych i negatywnych. Prometeusz nad wszystkim. Związany z człowiekiem, dystansuje się od spraw ziemskich ale i boskich. Jest buntownikiem, darczyńcą, dobroczyńcą, ale samotną, mimo realizacji najwznioślejszych idei.
3 3 3
  • Użytkownik Zadane
2010-01-17T12:32:08+01:00

Mit o Heraklesie


Jednym z najbardziej popularnych bohaterów greckich był Herakles, syn Zeusa i królowej Alkmeny. Odznaczał się nadludzką siłą i niezmierną odwagą. Dokonał wielu nadzwyczajnych czynów. Najważniejsze to dwanaście prac Heraklesa, które podjął na rozkaz jednego z greckich królów, swego bliskiego krewnego. Musiał być mu posłuszny, gdyż taką karę wyznaczyli mu bogowie za zbrodnię, której dopuścił się w gniewie.
2 2 2
2010-01-17T12:32:16+01:00
MIT O PROMETEUSZU:

Prometeusz był jednym z tytanów i jednoczesnie twórcą rodzaju ludzkiego. Stworzył on czlowieka z gliny i łez, a jego duszę z ognia pochodzącego z rydwanu Heliosa. Prometeusz, widząc, jak ciężkie jest życie człowieka, postanowił podaraowac mu ogien. W tym celu musiał zakraść się do boskiego spichlerza i po kryjomu wynieść płomień. Jego samowola bardzo rozgniewała władcę Bogów Zeusa. Rozkazał on stworzyć niebywale piękną kobietę, nazwał ją Pandorą i podarował jej mocno zamknięta puszkę. Pandorę zaprowadzono do Prometeusza, ale on, spodziewając się podstępu, nie przyjął jej. Inaczej niestety postąpił jego brat Epimeteusz - nie tylko nie odprawil Pandory, ale jeszcze otworzył jej puszkę, a wtedy na świat wyszły choroby, smutki i klęski. Prometeusz postanowił odpłacic bogom za tę złośliwość - osobiście zabił wołu i podzielił mięso na dwie części: mięso zakryte skórą i kości okryte dokładnie tłuszczem. Następnie poprosił Zeusa, by ten wybrał, jaką częśćmięsa bogowie chcą otrzymywac jako ofiarę. Nieświadomy niczego Zeus wybrał oczywiście kości pokryte tłuszczem; kiedy odkrył podstęp, wpadł w prawdziwą wściekłość. Przykuł Prometeusza do skały i sprawił, że codziennie orzeł wyjadał mu wątrobę, która każdego dnia na nowo odrastała.
2 2 2