Historia, klasa 1 gim. "śladami przeszłości" podręcznik.
Mam za zadanie udzielić odpowiedzi na teksty źródłowe.
Rozdział IMPERIUM RZYMSKIE od tematu REPUBLIKA RZYMSKA do OSIĄGNIECIA RZYMIAN, jeśli ktoś może mi napisać odpowiedzi na jaki kolwiek tekst to proszę. Jest mi to potrzebne na dziś.
Bardzo proszę. Pomozcie. :))

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-17T13:47:42+01:00
Temat : Republika Rzymska.
Tekst źródłowy : Cyncynat - Wzór cnót republikańskich.
1. Wymień cechy charakteru Cyncynata, dzięki którym uznano go za dobrego obywatela.
Mimo iż pracował na roli, potrafił w każdej chwili pomóc swemu państwu i stać się świetnym dyktatorem. To świadczy o tym, że zawsze potrafił przystosować się do danej sytuacji, nie bał się zagrożeń, potrafił wykazać się odwagą i mądrością. Dobre zogranizowanie wojska zajęło mu niezbyt dużo czasu, co wyjaśnia, że świetna organizacja bezwątpliwie należy do jego pozytywnych cech.
2. Oceń sposób, w jaki wódz rzymski potraktował pokonanych Ekwów.
Choć chwilowy dyktator słynął z surowości obyczajów, to był też uważany za wzór obywatela. W dzisiejszych czasach te sprzeczności kłócą się ze sobą, bo nie łatwo znaleźć człowieka surowego, a zarazem takiego co stanowił by wzór dla innych. Jednak Cyncynat był człowiekiem, który potrafił umiejętnie korzystać z tego jakim był, a był też człowiekem, o dobrym sercu. Co pieczętuje to iż darował życie pokonanym Ekwom, ale zażądał aby oni godnie potrafili przyznać się to tego, że zostali przez niego pokonani.
48 3 48