Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-17T13:50:03+01:00
[mam opis wątku tylko do momentu, w którym Zbyszko zaręczył sie z Danusią]:

Miłość Zbyszka i Danusi to jeden z wątków powieści pt. "Krzyżacy".

Zbyszko wraz ze swoim stryjem Maćkiem siedzieli w gospodzie w Tyńcu. Maćko opowiadał pozostałym gościom o swoich przygodach, związanych z wojną. W pewnym momencie do gospody weszła księżna Anna Danuta wraz ze swoim dworem.

Aby umilić sobie pobyt w karczmie, poprosiła jedną ze swoich dwórek by zaśpiewała i zagrała. Była to Danuśka – ładna, młoda i niezmiernie utalentowana dziewczyna, która przygrywała księżnej na lutni. Weszła na stół i zaczęła śpiewać. Zauroczony Zbyszko nie mógł oderwać wzroku od Danusi. Nagle ława przechyliła się i dziewczyna straciła równowagę. Upadłaby, gdyby nie Zbyszko, który ją złapał. Oczarowany dwórką rycerz wyznał dziewczynie miłość i, klęknąwszy, złożył jej śluby. Obiecał zdobyć dla dziewczyny trzy krzyżackie pawie czuby.

Rano księżna wraz ze swoim orszakiem wyruszyła do Krakowa, a wraz z nią Zbyszko i Maćko. Na górce Zbyszko dojrzał potężna postać z czubem, na którym powiewały pióra i bez zastanowienia ruszył ku niej z pochyloną kopią. Nie wiedział jednak, że był to poseł krzyżacki, Kuno von Lichtenstein. Na szczęście rycerz Powała z Taczewa uniemożliwił młodzieńcowi atak. Skruszył jego kopię, nim ta dosięgła krzyżaka. Niestety, po przyjeździe do Krakowa, Lichtenstein złożył skargę na rycerza z Bogdańca. Sąd wydał wyrok śmierci. Zbyszko miał zostać zabity.

Mimo wstawiennictwa stryja Maćka, Powały z Taczewa i księżnej, Zbyszka nie ułaskawiono.
Nadszedł dzień egzekucji.
Gdy skazanego prowadzono na ścięcie, nagle podbiegła do niego Danusia, zawiesiła mu się na szyi i przykryła białą nałęczką.
Zgodnie z dawnym zwyczajem, dziewczyna, która tak uczyniła, uchroniła wybranka od kary.
W ten sposób Zbyszko został uwolniony i zaręczył się z Jurandówną.
48 2 48