Pomiaru oporu dokonano na dwa sposoby, tak jak na podanych schematach (rys). Czym różnią się podane schematy? Co mierzy woltomierz w przypadku a), a co mierzy amperomierz w przypadku b)?
http://img195.imageshack.us/img195/732/dsc00786mu.jpg

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-17T14:45:23+01:00
A) metoda dokładnie mierzonego prądu
b) metoda dokładnie mierzonego napięcia

W a) woltomierz mierzy napięcie jakie występuje na połączeniu opornika z amperomierzem, natomiast amperomierz mierzy dokładnie prąd, który płynie przez opornik

W b) woltomierz mierzy napięcie na oporniku, natomiast amperomierz mierzy prąd płynący przez połączenie równoległe oporu z woltomierzem.

W zależności od wartości oporu opornika do pomiaru jego oporu należy wybrać odpowiedni układ z obu pokazanych na rysunku.

Idea jest następująca:
idealny woltomierz powinien mieć nieskończony opór
idealny amperomierz powinien mieć zerowy opór

Jednak w praktyce opór woltomierza nie jest nieskończony, jest on rzędu mega ohmów
Także opory amperomierzy nie są zerowe, są one niewielkie, ale dodatnie, np. kilka ohmów.

To, którą metodę należy wybrać dla opornika R zależy od wartości R.
Jeżeli R jest małe to metoda a) jest niedobra, bo wtedy mały opór amperomierza bardzo mocno wpływa na to, że napięcie wskazane przez woltomierz nie jest napięciem opornika R, tylko opornika R razem z amperomierzem. W tym przypadku b) jest lepszym rozwiązaniem, bo wtedy amperomierz wskazuje prawie idealnie prąd płynący przez opornik... (bo R jest dużo mniejsze niż oporność woltomierza - wtedy prąd płynący przez woltomierz jest pomijalnie mały)

Z kolei gdy R jest duże, to metoda a) jest lepsza, bo wtedy w połączeniu szeregowym R i amperomierza to właśnie R jest wartością dominującą...
3 3 3