Zadania dziedzicznosci z biologi

czesc jestem w 3 klasie gimnazjum, aktualnie przerabiamy dziedzicznosc- konkretnie chodzi mi tu o zadania w tu w tym zadaniu prosze was abyscie mnie od podstaw jak do przedszkolaka mowili co i jak sie robi w tym zadaniach, dzidzicznosc u ludzi, u oslin i zwierzat, chodzi mi tu u jakies F1 F2.. (nie wiem co to jest) slyszalama tez cos o genotypach alet ez nie mam bladego pojecia co to jest i ze te zadania moze przedstawic w postaci szchownicy i krzyzowki choc i tak totalnie nie wiem jk to sie robi, nic nic nic nic totalnie nie kapuje dlatego bardzo prosze od totalnych -MEGA TOTALNYCH podstaw prosze wytlumaczcie mi zadania z dziedzicznosci u luzi, roslin i ziwerzat- z gory bardzo dziekuje

1

Odpowiedzi

  • Sylw
  • Początkujący
2010-01-17T16:02:23+01:00
I tak. te P na początku oznacza pokolenie rodzicielskie. i w tym zadania co podałam..to jest oczywiście przykładowe zadanie..były skrzyżowane rośliny grochu. wysokie i niskie..a ten x pomiędzy nimi to jest ten znak krzyżowania. tu gdzie jest A w kółeczku i drugie a w kółeczku to po prostu rozpisałam Ci jakie roślinki wyjdą z tego pokolenia rodzicielskiego. i łączymy sobie A duże..z a małe.. i a małe z A duże. i dlatego powstaje Aa i Aa. czyli wysokie. bo zawsze jest tak. AA-wysokie; Aa-równiez wysokie; aa-niskie.
no i dalej..też Ci rozpisałam. A duze w kółeczku i a małe w kółeczko i po drugiej stronie tak samo. i łączymy to ze sobą tak jak na obrazku.. i tym sposobem powstaje AA czyli roślinka wysoka..Aa-też wysoka.. Aa-wysoka i aa-niska. i to jest pokolenie F2.
na obrazku masz też rozszczepienie fenotypowe. czyli to jest tak jakby rozszczepienie pod względem cech zewnętrznych- w tym wypadku wysokość. więc popatrz na pokolenie F2 i masz tak 3 wysokie roślinki i 1 niską. i tak zapisujesz te rozszczepienie.
natomiast rozszczepienie genotypowe to jest rozszczepienie genów danego organizmu. a nam powstały że tak powiem 4 organizmy: AA Aa Aa aa. i zapisujemy ile i jakich jest. i to tyle.
Mam nadzieję że jakoś pomogłam

+ z zwierzętami itp. jest tak samo.;)
2 2 2