Wybierz określenie, które najlepiej, twoim zdaniem, ocenia postawę ostatniego króla Polski-Stanisława Augusta Poniatowskiego. Swoją opinie poprzyj argumentami.

a) Mądry władca, zwolennik reform, zrobił wszystko co w jego mocy, by uratować kraj.

b) Zdrajca, opuścił szeregi zwolenników reform, tym samym przyczynił się do rozbiorów Polski.

c) Władca chwiejny, bez własnego zdania. nie nadawał się na króla w tak trudnych czasach.

2

Odpowiedzi

2010-01-17T15:40:35+01:00
C) Poniatowski był władcą, który władał w trudnym czasie dla kraju. jego osobowośc nadawała się raczej na czasy łatwe, gdzie faktycznie byłby dobrym mecenasem sztuki, animatorem kultury itd. Nie potrafił natomiast podejmować trudnych i niepopularnych decyzji.
Co do jego działań, w większości wypadków nie miał innego wyjścia, kraj był w rozkładzie, jego władza dość ograniczona, a silni sąsiedzi i tak nie daliby mu zbyt długo porządzić
58 4 58
2010-01-17T15:50:26+01:00
Trudno odpowiedzieć na to pytanie , są zwolennicy teorii zdrajcy , jest też wielu przekonanych o jego poświęceniu. Opowiem się za zdaniem ostatnim :

c) Władca chwiejny, bez własnego zdania. nie nadawał się na króla w tak trudnych czasach.

Ze względu na to , że Rosja była wtedy państwem bardzo potężnym, prawdziwym imperium i zadzieranie z nią, kiedy miała za sojuszników Prusy i Austrię, mogło się skończyć tragicznie , zabory mogły odbyć się wcześniej i mieć przebieg bardziej krwawy.
Stanisław August przyczynił się do rozwoju kultury Polskiej - budowa galerii , Łazienek , szkoły rycerskiej (na którą sam wyłożył pieniądze) m.in sprowadził do Polski zagranicznych malarzy, Canaletta i Bacciarellego dzięki którym , udało się odbudować powojenną Warszawę.
Mimo wszystko uważany jest za zdrajcę przez swoje rusofilstwo i uległość.
Jestem przekonany, że gdyby królowi dane było działać w innym czasie i w innych warunkach historycznych mógłby zasłużyć na przydomek Wielki oraz na miłość i wdzięczną pamięć współczesnych i potomnych.
32 3 32