Odpowiedzi

2010-01-17T16:10:55+01:00
Tytułowa kamizelka jest opisywana przez samego jej właściciela. Używając narracji pierwszoosobowej, właściciel wyraża swą opinię na jej temat w sposób niebywały. Można zaryzykować stwierdzeniem, że w sposób niewątpliwie przesadny i nieodpowiedni. Czytelnik dowiaduje się bowiem, że ów niecodzienny opis dotyczy najzwyklejszej części garderoby. opisana jest jako wiekowa, zużyta rzecz .Ubranie to nie reprezentuje żadnej wartości materialnej. Owa kamizelka jest wykonana ze zwykłego, co więcej, zniszczonego już materiału. Niemniej z podniosłego opisu,nie sposób nie domyślić się, iż kamizelka reprezentowała wyższe wartości.
Narrator o kamizelce mówi:"człowiek miewa w życiu takie chwile,że lubi się otaczać przedmiotami,które przypominają smutek" Wnioskujemy stąd, ze kamizelka jest traktowana przez posiadacza niczym cenny skarb. Zalicza ją do rzeczy, które można kolekcjonować. Narrator uwypukla fakt że ów ubiór ,w którym uwagę przykuwają sprzączki i pasek,jest wspomnieniem przykrych wydarzeń,. Rekwizyt przywołuje sporo wartości jakimi kieruje się niemal każdy człowiek. Kamizelka bowiem jest obecna podczas perypetii bohaterów. Potrafi dodać otuchy choremu urzędnikowi. Do wartości związanych z kamizelką zaliczamy opiekuńczość, uczuciowość, uczuciowość nawet miłość. Śmiało można powiedzieć ze Często "mówiła za bohaterów ".
Końcówka opisu ma charakter odmienny, wypełniony uczuciowością i skłaniający do refleksji. Narrator mówi" widzę ,że nad jej ściągaczami pracowały dwie osoby". Kamizelka Symbolizuje ludzkie przykrości, niepowodzenia i troski. W całej kompozycji jest przedstawiona jako rzecz, która ma bardzo istotne znaczenie. Wpływając na bieg wydarzeń pełni rolę niejako dodatkowego bohatera.
8 2 8