bym dała wiecej punktów ale niestety nie mam ;( dam najlepsza odpowiedz ale prosze zrobić pilne na dziś z góry dziekuje ;)

Tren 5 ( przeczytajcie se w necie jest )

Przeczytam tren 5 J. Kochanowskiego (str. 151 pod. 1 gim , jest tez w necie ten utwór ) . Napiszę jakie obrazy prezentuje podmiot liryczny , by ukazać grozę śmierci

3

Odpowiedzi

2010-01-17T16:31:10+01:00
Podmiot liryczny stosuje porównanie homeryckie Urszulki i małej oliwki,które to obie spotyka straszny los.Oliwka w trenie jest upersonifikowana"mdleje,upada przed nogami matki ulubionej",zaś Urszulka ma cechy drzewka"rostąc mało od ziemiesie co wzniózwszy".Śmierc w obu przypadkach jest złym,okrutnym zjawiskiem.Śmierc starca jest naturalną koleją rzeczy,lecz śmierc dziecka jest ogromnym bólem dla jego bliskich,czyli rodziców.Za całe zło jakie zostało wyrządzone obwiniana jest Persefona,która zabiera do swego świata tych,których kochamy nad życie,jest jak smok,który rządny jest ofiary,bez względu na to kim jest jej ofiara,byleby tylko zaspokoic swój głód.
2 5 2
2010-01-17T16:39:01+01:00
Podmiot liryczny stosuje porównanie Orszulki i małej oliwki.Oliwka w trenie jest uosobieniem ludzkim "mdleje,upada przed nogami matki ulubionej",zaś Urszulka uosobieniem drzewka"rostąc mało od ziemiesie co wzniózwszy".Uzyto tu też odniesienia do Persefony.,,U nóg martwa upadła"-martwa córeczka pada przed rodzicami któży okropnie cierpia z powodu odejścia najdroższej kruszynki która ,,Idzie z ziemie ku górze macierzyńskim szladem"- idzie do nieba !!Rodzice są zrospaczeni, winią o to Persefone a zarazem przedstawiono droge Orszulki do nieba
2 5 2
2010-01-17T20:46:08+01:00
Podmiot liryczny porównuje Urszulke i mała oliwke ,które to umieraja .Oliwka mdleje i upada przed matka , Urszulka ma cechy drzewa".Śmierc w dwóch przypadkach jest złem .Śmierc starca jest naturalną koleją rzeczy,lecz śmierc dziecka jest ogromnym nieszczesciem dla rodziców.


MAm nadzieje ze pomoglem ;)