Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-20T11:08:07+01:00
Z.2
Prawidłowe zdania
a)Lawa to magma, która wydobywa się na powierzchnię ziemi.
b)Drobne bryły zastygłej lawy to lapille
c)Krater powstaje w miejscu komina wulkanicznego na skutek rozerwania stożka wulkanicznego podczas silnej erupcji.
d)Większość wulkanów występuje na granicach styku płyt tektonicznych.
Zadanie 3 w załączniku
z.4
a)Wyspa Jawa należy do Indonezji
b) LAWINY PIROKLASTYCZNE – nazywane również potokami piroklastycznymi stanowią turbulentną mieszaninę materiałów piroklastycznych i rozżarzonego gazu, staczającą się szybko ze zboczy wulkanu. Podobnie jak chmury gorejące, lawiny piroklastyczne powodują znaczne straty w ludziach, zniszczenia infrastruktury, ziem uprawnych i roślinności.
• LAWINY GRUZOWE – tworzą się w wyniku rozsadzenia i rozdrobnienia górnej części stożka wulkanicznego. Bloki i okruchy skał pochodzących z poprzednich erupcji, niekiedy przemieszane z gorącymi popiołami wulkanicznymi, mogą przemieszczać się z prędkością 70-80 km/h. Lawiny gruzowe bywają również wywołane trzęsieniami ziemi związanymi z erupcją, wstrząsami wzbudzonymi przez zapadanie się kaldery i osuwiskami. W 1792 r. lawiny z wulkanu Unzen (Japonia, wyspa Kiusiu) były przyczyną śmierci ok. 9,5 tys. osób.
c)Jawajczycy osiedlają się w pobliżu czynnych wulkanów gdyż na skale leżą pokłady tufu- to najżyzniejsza ziemia na całej Jawie. Jest tu chłodniej niż na dole. Rosną tu nie tylko papaje, lecz także ziemniaki
17 4 17
Zdjęcia robione kalkulatorem
:D
b i c do d..y zrobione jedyne a rozumiem
zdjecie pierwsza klasa :D