Odpowiedzi

2010-04-03T12:43:29+02:00
Ania, bohateraka wielu powieści Lucy.M.Montgomery, wychowała sie w Domu Sierot. Jej matka była nauczycielka w liceum. Umarła na febręw trzy miesiące po urodzinach dziewczynki. W cztery dzini późni, na tę sama chorobę, zmarł ojciec Ani. Dziewczynkę przejeło obce małżeństwo, u którego zajmowała się gromadką młodszych dzieci. W końcu znalazła się w Domu Sirot. Nie znała rodzicielskiej miłości, rodzinnego ciepła, latami marzyła o własnym domu posród ukochanej przyrody, zieleni. Shirley była zbyt szczupła, niepozorna, ruda i piegowata, co stanowiło powód nieustannego zmartwienia dziewczynki uważającej się za bardzo brzydką. Jednak Ania wyrosła na piekną młoda kobietę zwracająca uwagę męszczyzn.W powieści głowna bohatrka ulrgła wyraźnej przemianie. Poczatkowo jest to dziecko bardzo egzalowane, wyrażające się w dziwaczny i wyszukany sposób. Ta uparta, mówiąca mówiąca nie mal bez przerwy dziewczyna nie jest postacią szczegulnie sympatyczną.Świat marzeń Ani z tego okresu był równie osobliwy, jak jej język : poetyczny, romantyczny, zupełnie ignerujący realność. Jednak juz wtedy bohaterka dawała też dowody nieprzeciętnych zalet charakteru np. ratując życie chorego dziecka.
Pod wpływem nauczki, szczególnie zaś nowej nauczycielki, Ania zmieniła się . Zaczeła mówić prosto i jasno. Jej dziwaczne marzenia stały się realnymi planami bardzo ambitnej dziewczyny. Dzięki niezykłej pracowitości, uporowi w pokonywaniu trudności została przyjęta do seminarium. Wciąż uczyła się znakomicie uzyskała stypendium, które umozliwiło jej podięcie studiów. Rezygnując z tych ostatnich, dała dowód, iż jest zdolna do poświęceń. Zresztą zawsze była bardzo wrazliwa na krzywdę innych, gotowa do pomocy kazdemu. Bez większego trudu pozyskiwała przyjaciół. Kochała też przyrodę, umiała zachwycać się kazdym drzewem gałązką, listkiem.
Ania z pewnością była indywidułalistką. Niechętnie ulegała naciskom otoczenia, miała o wszystkim i o kazdym włąsne zdanie. Jesli nawet musiała ustapić, to w głebi duszy zachowywała to , co uawżała za słuszne. Wypracowała sobie własny system wartości, system moralny i bezwzglednie przestrzegała jego reguł - nawet wtedy, dy było to trudne. Była prostoninijna i pradomówna, szczera .
Gdy poznajemy Anię w pierwszej z poświęconych tej postaci powieści, jest ona jedynastoletnia, piegowatą dziewczyną o zielonych oczach i rudych włosach. Biedny strój, brzydka sukienka nie dodając jej uroku. Ania az końcowych fragmentów utworu to już zadbana, piekna młoda kobieta. Przy tym ambitna, pracowita oraz zdolna.1 5 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-04-03T12:58:09+02:00
Ania Shirley, sierota- rodzice zmarli w wyniku epidemii, gdy miała zaledwie trzy miesiące. Przygarnęli ją państwo Thomas, a później państwo Hammond; gdy Ania podrosła, pomagała w gospodarstwie domowym i w opiece nad mniejszymi od niej dziećmi. Potem znalazła się w Domu Sierot, a następnie na Zielonym Wzgórzu u rodzeństwa w podeszłym wieku Cuthbertów; w dzieciństwie nie zaznała miłości, życzliwości. Jako 11-letnia dziewczynka była chuda, miała rude, marchewkowe włosy, mnóstwo piegów na twarzy, duże, ładne, zielone oczy, prosty, kształtny nos; ubranie szare, niemodne, przyciasne sukienki. Jako 16-letnia panienka: wysoka, szczupła i zgrabna, ma piękne kasztanowe włosy, ładne oczy, piękny, prosty nos, jasna cera (piegi stały się niewidoczne). Ania była uparta, ambitna, wytrwała, miała gwałtowny, wybuchowy temperament, zdolna, oczytana, bardzo dobrze się uczyła, marzycielka o wielkiej wyobraźni, odpowiedzialna, potrafiła się odwdzięczyć Mateuszowi i Maryli, zrezygnowała ze stypendium, aby zaopiekować się Marylą. Wraz z upływem lat stawała się bardziej opanowana i stonowana oraz zrównoważona. Była wrażliwa na piękno przyrody. Szczera, prawdomówna, bezpośrednia, optymistycznie patrzyła na świat, wierna, lojalna w przyjaźni. Ania Shirley to jedna z najsympatyczniejszych i najbardziej oryginalnych postaci literackich. Zadziwia swoją fantazja i bogactwem wyobraźni, imponuje wytrwałością, odwagą i pogodą ducha niezwykła u jedenastoletniej dziewczynki o tak smutnej przeszłości. Zawsze jednak chciała postawić na swoim, toteż była uparta i impulsywna. Dziewczynka jest pełna nadziei i optymizmu. Dzięki temu jej życie rzeczywiście zaczyna układać się szczęśliwie. Ania to bohaterka niezwykle pozytywna. Warto ją naśladować, ponieważ uczy nas ona dobroci względem innych ludzi, zwierząt i roślin. Dla mnie Ania jest pozytywna postacią i przykładem, a jednocześnie symbolem wytrwałości i odwagi.
4 4 4
2010-04-03T13:29:58+02:00
Ania Shirley- główna i tytułowa bohaterka utworu, córka Berty i Waltera Shirley, rodzice jej zmarli w wypadku samochodowym. Ma 11 lat, jest szczupła. Ma piegi, grube, rude warkocze i piękne, ogromne, zielonoszare oczy.
Chociaż los Ani do chwili przybycia na Zielone Wzgórze był bardzo smutny, dziewczynka umie zachować pogodę ducha. Głęboko przeżywa każdą radość i smutek. Ania ma zawsze swoje zdanie i niełatwo z niego rezygnuje. Trudno ją także do czegokolwiek zmusić. Aby udowodnić swoją odwagę i słuszność swoich racji, jest gotowa na wszystko. Nie znosi, by żartowano z jej wyglądu, ponieważ sama uważa się za brzydką. Dlatego długo nie może wybaczyć Gilbertowi, że nazwał ją "marchewką", zwłaszcza, że zdarzyło się to w obecności całej klasy i wszyscy mogli się z niej śmiać.
Ania jest wierną przyjaciółką, dzieli się z Dianą wszystkim, co ma. Jest również mądra, odważna i ma zdolność podejmowania właściwych decyzji. Kiedy podczas nieobecności państwa Barry ich mała córka zachorowała na na krup, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu Ania uratowała dziecku życie.
1 5 1