Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-01-17T17:43:36+01:00
Bakteriom żyjącym w przewodzie pokarmowym zwierząt roślinożernych, np. krów i koni towarzyszą orzęski. Umożliwiają tym zwierzętom wykorzystanie błonnika. Inny przykład to występowanie wiciowców w jelicie termitów. Termity odżywiają się drewnem, którego głównym składnikiem jest trudna do strawienia celuloza. Przyswojenie pokarmu przez termity jest uzależnione od obecności pierwotniaków, gdyż to one rozkładają celulozę. Pierwotniaki- to przede wszystkim organizmy planktonowe, stanowiące pokarm dla wielu innych organizmów, żyjące zarówno w wodach słodkich jak i słonych. Pierwotniaki wraz z bakteriami pełnią ważną funkcję w oczyszczaniu ścieków. Są wskaźnikami biologicznymi jakości wód.

Informacje nie pochodzą z internetu :)
8 3 8
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-17T18:03:01+01:00
Pierwotniaki to jednokomórkowe, cudzożywne protisty,które mają zdolność ruchu. Ich przedstawicielem jest pantofelek. Pierwotniaki powodują choroby, jedną z nich jest zarodziec malaryczny wywołujący malarię. Zarodziec jest przenoszony przes samice komarów, które żywią się krwia ssaków. Pierwotniak niszczy krwinki czerwone i powoduje osłabienie organizmu.

Ogólnie mówiąc-pierwiotniaki nie są pożyteczne w środowisku, ponieważ u ssaków wywołują choroby.

1 akapit z książki do 1 gim "Puls Zycia"
2 akapit sam pisałem.

Miałem takie samo zadanie domowe i dostałem 5 ty też dostaniesz ;]
13 3 13
2010-01-17T18:11:00+01:00
Znaczenie pierwotniaków w przyrodzie:

Pierwotniaki raczej negatywnie wpływają na środowisko, jednak istnieją zalety tych małych organizmów. Zacznijmy od tej dobrej strony:
Pewny gatunek pierwotniaków nazywany otwornicami wytwarza wapienne skorupki. Kiedy umierają to opadają na dno oceanu, gdzie tworzą warstwę osadów, które przekształcają się w pokłady kredy. Kreda ta wykorzystywana jest do wielu wyrobu wielu artykułów m.in. kredy szkolnej. Kolejną zaletą pierwotniaków jest fakt, że stanowią ważny składnik planktonu, który jest pożywieniem wielu zwierząt wodnych. Na tym jednak zalety tych organizmów kończą się. W przyrodzie pierwotniaki mają raczej negatywne znaczenie, ponieważ wywołują wiele chorób np. malarię, którą wywołuje zarodziec malaryczny. Przeniesiony przez komara, przedostaje się do krwi i atakuje tam krwinki czerwone i osłabia atakowany organizm. Ta ostra choroba w swoich objawach przypomina gruźlicę. Częstym pasożytem jest również rzęsistek pochwowy, wywołujący stany zapalne pochwy u kobiet i cewki moczowej u mężczyzn. Innymi chorobami wywoływanymi przez pierwotniaki jest śpiączka afrykańska i toksoplazmoza. Obie są równie niebezpieczne. Tak więc pierwotniakom zawdzięczamy niewiele, a wywołują wiele chorób, dlatego nie są zbyt istotne w przyrodzie.

Się wysiliłam ;) Mam nadzieję, że pomogłam i liczę na naj :D
18 4 18