Odpowiedzi

2010-01-17T18:37:56+01:00
Powieść ukazana jest w dwóch światach: starożytnym – pogańskim i nowym – chrześcijańskim. Główni bohaterowie to Winicjusz i Ligia, których połączyła wielka miłość.
Marek Winicjusz to młody, bogaty patrycjusz. Był poganinem, lecz potem przyjął chrzest i został chrześcijaninem. Wiele zawdzięczał swojemu wujowi – Petroniuszowi, Dzięki za wszystko, któremu dużo znaczył na dworze cezara Rzymu – Nerona.
Ligia to córka króla i wodza Ligów, ukochana młodego patrycjusza. Dziewczyna była chrześcijanką. Wychowali ją Aulus Plaucjusz wraz ze swoją żoną, Pomponią Grecyną, którzy otoczyli ją wielką miłością i troską.
Winicjusz ujrzał po raz pierwszy Ligię w domu Aulusów. Chciał, aby została jego nałożnicą, lecz ona zignorowała go. Wuj postanowił mu pomóc w zdobyciu pięknej dziewczyny i umówił się z Neronem, że zabierze on Ligię Aulusowi i odda ją Winicjuszowi. Neron uległ namowom i wyprawił ucztę, na którą zaprosił córkę króla Ligów oraz patrycjuszy. Na uczcie Marek przesadził z alkoholem i chciał pocałować dziewczynę. Zachowywał się zbyt gwałtownie i brutalnie. Ta demonstracja uczuć bardzo ją wystraszyła. Cezar postanowił niedługo po tym oddać Winicjuszowi Ligię na własność.
Następnego dnia przyjechali po nią niewolnicy patrycjusza. W drodze do jego domu na powóz napadają chrześcijanie wraz z wiernym przyjacielem dziewczyny – Ursusem – porywa ją.
Bohater był zrozpaczony i chciał jak najszybciej odnaleźć ukochaną. Z pomocą przyszedł mu sprytny i bezwzględny Chilon Chilonides. Jego zadaniem było znalezienie Ligii. Dowiedział się on, że dziewczyna jest chrześcijanką, i że zna miejsce gdzie chrześcijanie spotykają się na wspólne modlitwy. Winicjusz wraz z Krotonem i Chilonem udali się na miejsce spotkań. Zauważyli dziewczynę i poszli za nią do domu Miriam, lecz nie udało im się jej porwać. Ursus w obronie swojej przyjaciółki zabił Krotona, a Winicjusza zranił. Chrześcijanie wraz z Ligią zaopiekowali się rannym. Podczas jego pobytu w domu chrześcijan Marek zmienia swoje nastawienie do młodej chrześcijanki. Uświadamia sobie, że jego dotychczasowa miłość opierała się głównie na porywach serca i pożądaniu. Zrozumiał, że darzy ją prawdziwą, szczerą i głęboką miłością, która wiązała się z szacunkiem. Nigdy wcześniej nie kochał tak kobiety, było to dla niego nowe doświadczenie. Dzięki Ligii Marek dostrzegł, iż prawdziwa miłość nie polega na wzajemnej fascynacji, ale na gotowości do poświęceń dla dobra ukachannej osoby.
4 3 4