Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-17T19:07:05+01:00
..Nie wiem czy to oto chodzi :..ale

Według Harpagona ważniejsze od ojcowskiej miłości są pieniądze. Gdyby miał on do wyboru pieniądze lub dobro swoich rodzonych dzieci nie wahałby się, tylko wybrałby pieniądze. Kiedy Kleant chciał ożenić się z Marianną, ojciec sprzeciwiał się. Syn jednak wziął ojca a sposób i ukradł jego szkatułkę. Harpagon bardzo sięzaniepokoił, lecz gdy Kleant oddałmu pieniądze w zamian za pozwolenie na ślub, nic nie powiedział, choć sam chciał sięz nią ożenić- liczyło się tylko to, że odzyskał szkatułkę.
Gdy Harpagon organizował kolację, od samego rana wydawał wszystkim rozkazy, choć jego to nie powinno obchodzić. Kazał dolewać do wina wody, aby wydawało się że jest pełna butelka. Kiedy jeden ze służby miał podarte spodnie, a drugi poplamiony kaftan Harpagon nie wysłał ich do krawca, lecz kazał zasłaniać plamę, dziurę.
Gdy Kleant ukradł mu szkatułkę, aby ojciec wyraził zgodę na ślub, Harpagon oszalał: obwiniał wszystkich o tę zbrodnię, nawet samego siebie. Gdy w końcu ją odzyskał, był szczęśliwy i zgadzał się na wszystko, nawet na ślub syna z Marianną.
1 5 1