Odpowiedzi

2011-07-30T21:11:23+02:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).

Opera to nazwa większego utworu muzycznego, w którym muzyka współdziała z akcją dramatyczną. Istnieją różne gatunki opery ze względu na charakter treści i rodzaj jej współczynników. Pod względem treści rozróżniamy dwa podstawowe gatunki: operę poważną (seria) i komiczną (buffa). Ponadto istnieje gatunek pośredni, tzw. opera semiseria – jest to zazwyczaj opera poważna z elementami komicznymi.

Podstawowymi współczynnikami są:

partie wokalne – solowe, zespołowe i chóralne, partie instrumentalne, wstawki baletowe, w niektórych gatunkach partie mówione.

 

Operetka – to również sceniczny utwór muzyczny, ale o charakterze rozrywkowym, w którym partie śpiewane przeplatane są liczniejszymi układami tanecznymi i scenami mówionymi. Poza tym wystepują - podobnie jak w operze - partie wokalne – solowe, zespołowe i chóralne, partie instrumentalne.  Pierwowzorami operetki były francuski wodewil i włoska opera komiczna (buffa). Prawdziwa operetka narodziła się w połowie XIX wieku. Jej przedstawiciele to m.in. J. Offenbacg (Orfeusz w piekle) F. Lehar (Wesoła wdówka), P. Abraham (Wiktoria i jej huzar).

 

Pozdrawiam.

11 3 11