Odpowiedzi

2009-09-28T19:49:48+02:00
To jest proste :) wodorotlenek sodu można otrzymać w reakcji jego tlenku z wodą ponieważ jest to metal lekki, a miedź i jego tlenek z wodą nie reagują :)
2009-09-28T19:53:50+02:00

Ta odpowiedź została oznaczona jako zweryfikowana

×
Zweryfikowane odpowiedzi zostały sprawdzone przez ekspertów, dlatego mamy pewność, że są prawidłowe i bezbłędne. Od dawna na zadane.pl znajdziesz tysiące poprawnych odpowiedzi, które zostały sprawdzone przez moderatorów (najbardziej zaufanych członków naszej społeczności).
Poniewaz z woda reaguja tylko metale i tlenki metali aktywne czyli z I i II grupy np.Na, a miedź nie jest z tych grup
2009-09-28T19:56:57+02:00
Zasady (czyli wodorotlenki rozpuszczalne w wodzie) można otrzymywać w reakcji metalu z wodą lub tlenku metalu z wodą. Zasadami są wodorotlenki metali grupy I i II.

Wodorotlenku miedzi (II) nie można otrzymać poprzez reakcję tlenku miedzi (II) z wodą, gdyż najzwyczajniej w życiu taka reakcja nie zachodzi (tlenki metalu z grup pobocznych nie rozpuszczają się w wodzie). To samy by było jakbyś połączyła jakiś inny tlenek metalu z wodą (nie licząc tlenków metali z grupy I i II).
Tak na marginesie powiem Ci, że aby sprawdzić, że reakcja tlenku metalu z wodą zaszła wystarczy do próbówki dodać jeszcze fenoloftaleinę (substancję, która wygrywa zasady i wówczas barwi się na malinowo). W przypadku reakcji tlenku sodu i wody fenoloftaleina zabarwi się na malinowo. Jeśli tego nie zrobi - to znaczy, że reakcja nie zaszła i wodorotlenek nie został otrzymany.
Wodorotlenki metali grup pobocznych można otrzymać inaczej:

chlorek metalu + wodorotlenek sodu -> wodorotlenek + chlorek metalu

np.

CuCl₂ + 2 NaOH -> Cu(OH)₂ + 2 NaCl

PS. Sam pisałem, to nie jest ściągnięte z Internetu!
2 5 2