Odpowiedzi

2010-01-17T21:01:11+01:00
Wybory na Ukrainie - są wstępne wyniki

Wg sondażu powyborczego największe poparcie - 31,5% głosów - uzyskał Wiktor Janukowycz


Strzały koło sektora, gdzie pracowali polscy ratownicy
Zakończyło się referendum ws. odwołania prezydenta Łodzi
Szokująca pomyłka USA ws. Osamy bin Ladena
Jaka pogoda czeka nas w najbliższych dniach?
Pożar bloku w Przemyślu - ewakuowano mieszkańców
Wybory prezydenckie na Ukrainie zostaną uznane za ważne - oświadczyli tuż przed zakończeniem głosowania przedstawiciele społecznego Komitetu Wyborców Ukrainy (KWU) w Kijowie. Wyniki sondażu powyborczego przeprowadzonego przez "Narodowy exit-polls" kilku ukraińskich pracowni socjologicznych pokazały, że do drugiej tury wyborów prezydenckich przeszedł były premier i lider prorosyjskiej Partii Regionów Ukrainy Wiktor Janukowycz z poparciem 31,5% głosów oraz obecna premier Julia Tymoszenko, która uzyskała 27, 2% głosów. Urzędujący szef państwa Wiktor Juszczenko uzyskał jedynie 6% poparcia.

Według różnych sondaży powyborczych Wiktor Janukowycz, lider prorosyjskiej Partii Regionów Ukrainy, uzyskał w wyborach prezydenckich od 31,5 do 37,6% poparcia, a premier Julia Tymoszenko - od 26,4 do 27,2%.

Wynik 31,5% dla Janukowycza uzyskano w exit-polls kilku ukraińskich pracowni socjologicznych, które organizowała fundacja Demokratyczni Inicjatywy. Najwyższe poparcie dla byłego premiera ogłosiła pracownia socjologiczna R&B w stacji telewizyjnej "TRK-Ukraina", której właścicielem jest partyjny kolega Janukowycza, najbogatszy obywatel Ukrainy, Rinat Achmetow.

Dramat na Haiti: Chaos i desperacja

W pięć dni po katastrofalnym trzęsieniu ziemi na Haiti panuje chaos, a miliony zdesperowanych mieszkańców walczą o przeżycie, oczekując dostaw wody, żywności i materiałów sanitarnych.Najpotężniejsza w ciągu stulecia haitańska katastrofa sejsmiczna o sile 7,0 w skali Richtera spustoszyła nie tylko odległą 15 kilometrów od epicentrum stolicę Port-au-Prince, ale również wiele innych miejscowości kraju, od wielu lat pozbawionego elementarnej politycznej i gospodarczej stabilizacji. Podziemne ognisko wstrząsów (hipocentrum) znajdowało się na głębokości 13 kilometrów.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Panamerykańska Organizacja Zdrowia (PAHO) oceniają, że liczba ofiar śmiertelnych wynosi od 40 do 50 tysięcy. Szacunki te są zgodne z najnowszymi informacjami, podanymi przez władze Haiti, według we wtorkowym trzęsieniu zginęło 50 tys. osób, 250 tys. odniosło obrażenia, a 1,5 mln zostało pozbawionych dachu nad głową.

Na głównej ulicy handlowej Port-au-Prince około tysiąca osób wdało się w sobotę w walkę o żywność i inne artykuły, zabrane z opuszczonych sklepów i domów mieszkalnych. Według źródeł rządowych, ze zrujnowanych więzień w całym kraju zbiegło około 6 tys. skazanych. 4 tys. z nich to uciekinierzy z więzienia w Port-au-Prince, w tym odsiadujący wyroki dożywocia.