1.Co sie stanie z sercem jeśli sie je wyjmie z organizmu i umieści w płynie zawierającym tlen i substancje odżywcze? czego to jest dowodem?
2.częstość akcji serca zwiększa sie podczas intensywnego wysiłku fizycznego. wymień procesy mające wpływ na zwiększenie tej częstości,
3.jakie bodźce wpływają na zmianę częstości akcji serca
4.wyjaśnij jaka jest rola acetylocholiny i noradrenaliny w przewodzeniu impulsów nerwowych

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • dav3
  • Początkujący
2010-01-18T10:16:31+01:00
1. Jeśli warunki są odpowiednie (temperatura też musi być właściwa), to serce nadal będzie wykazywało rytmiczne skurcze. Dowodzi to, że serce posiada swój własny układ bodźcotwórczy.

2.Te procesy to np. wzrastający metabolizm w tkankach mięśniowych, a także neurosekrecja adrenaliny i noradrenaliny w wyniku reakcji układu współczulnego.

3.stres, alkohol, narkotyki, strach i inne silne emocje


4. Noradrenalina
Noradrenalina jest to hormon wydzielany w części rdzeniowej nadnerczy zazwyczaj wraz z adrenaliną. Noradrenalina zwęża naczynia obwodowe i rozszerza naczynia wieńcowe w sercu. Noradrenalina działa także jako Neuroprzekaźnik.Prekursorem acetylocholiny jest cholina, która przenika z przestrzeni międzykomórkowej do wnętrza neuronów. jest to związek chemiczny, którego cząsteczki przenoszą sygnały pomiędzy komórkami nerwowymi. Najpowszechniejszymi neuroprzekaźnikami jest acetylocholina, noradrenalina, Neuroprzekaźnik zamienia sygnał elektryczny na sygnał chemiczny i przekazuje ten sygnał z jednej komórki do innej.