Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-18T16:27:32+01:00
Wszechświat to czasoprzestrzeń, zawierająca materię i energię. Badaniem Wszechświata zajmuje się tzw. Kosmologia. Dziedzina ta wykorzystując wyniki astronomii pozagalaktycznej uogólnia poznane prawidłowości na cały Wszechświat.
Historia teorii i badań nad budową Wszechświata sięga do początków ludzkości. Do czasów Kopernika ludzie uważali, ze Ziemia jest centrum Wszechświata. Dopiero Kopernik dowiódł, że wcale tak nie jest i że trzeba zmienić punkt widzenia i przekonania. Później rozpoczął się okres bardzo szybkiego rozwoju astronomii głównie dzięki konstrukcjom przyrządów do obserwacji obiektów astronomicznych. Wraz z tym postępem zmieniło się spojrzenie na Wszechświat, jego rozmiar i wiek. Bardzo długo uważano, że Wszechświat jest tworem statycznym. Dopiero wiek XX przyniósł rewolucje poglądów.
4 3 4
2010-01-18T17:38:57+01:00
Na początku była niewyobrażalnie mała, niezwykle gorąca kula, wielokrotnie mniejsza od atomu. W środku znajdowało się wszystko to, co potrzebne było do utworzenia Wszechświata, czyli tego co nas otacza, a działo się to jakieś 15 miliardów lat temu. Nagle zaczęła ona pęcznieć jak balon. Jednak w miarę upływu czasu zaczęła się rozszerzać aż osiągnęła średnicę 30 miliardów lat świetlnych. W trakcie tego rozprzestrzeniania się, masa uległa zagęszczeniu, w skutek czego powstały miliardy gwiazd. Te z kolei skupiały się w galaktyki, jakich powstało około 10 miliardów. Kolejnymi stopniami ugrupowania były gromady galaktyk, supergromady, a między nimi rozległ się obszar pustej przestrzeni. Narodziny Słońca miały miejsce prawdopodobnie 5 miliardów lat temu, po czym rozpoczął się proces modelowania planet z zawieszonych w próżni kosmicznej pyłów oraz gazów, z których w końcu wyłoniła się Ziemia. Wszystko to było następstwem Wielkiego Wybuchu, którego jednak pierwotnym wynikiem było wytworzenie się promieniowania a wraz z nim różnorodnych cząstek elementarnych. Naukowcy twierdzą, że Wszechświat cały czas się powiększa. W sytuacji, gdy rozprzestrzenianie się Wszechświata będzie postępować w nieskończoność, jego gęstość będzie maleć, a odległości pomiędzy kolejnymi galaktykami będą coraz większe. Gwiazdy kiedyś wygasną. Istnieje jednak teoria, która zakłada, że ekspansja Wszechświata kiedyś się zakończy i zacznie się on kurczyć. Ale istnieje jednak nadzieja, że do tego nie dojdzie o ile we Wszechświecie gęstość nie przekroczy wartości granicznej.
4 5 4