Zrób notatkę z tekstu Krzysztof Teodor Toeplitz Sztuka komiksu. MINIMUM 7 ZDAŃ.!

To jest na jutro więc daje 50pkt. i proszę o szybkie zrobienie..

Nie chciało mi się przepisywać bo zajęłoby mi to ok. 2h..

Już próbowałem i kliknęło mi się <-- Back Space.. i cofnęło stronę.

Czekam i dzięki z góry..

1

Odpowiedzi

2010-01-18T15:15:24+01:00
Trzy cechy gatunkowe:
- narracja zbudowana z następstwa obrazów
- tożsamość bohaterów odnajdywanych w kolejnych odcinkach
- włączenie tekstu w ramy rysunku
Efekt interakcji pomiędzy słowem a obrazem. Komplementarność: pismo - rysunek. Ideogramatyzacja. Rysunek i tekst stanowią ideogram. Komiks jako wizualna forma sztuki narracyjnej.
Analogia z rebusem, szukanie całości znaczeniowych obrazu i słowa. Rysunek komiksowy staje się nie ilustracją, lecz symbolem, którego znaczenie daje się rozszyfrować jedynie na gruncie analizy obrazu i słowa jednocześnie.

Protokomiksy: rysunki prasowe o zabarwieniu politycznym lub satyrycznym, a także obyczajowym, a także zbrodnie i cuda, przedstawione w formie serii obrazkowych.bohater komiksu jest osobowością złożoną. Z jednej strony działa w czasie i przestrzeni, a więc powinien podlegać prawom upływu czasu. Z drugiej zaś - jest bohaterem mitycznym, archetypicznym, żyjącym poza czasem. Oniryzm. Skrzyżowanie archetypu i realności. Charaktery nie podlegają zmianom i ewolucji. Są to charaktery raz ustalone, które multiplikują się w wielu zmieniających się sytuacjach zewnętrznych. Postacie pełnią funkcje ideogramów."Wojna prasowa". Twórcą pierwszego imperium prasowego był imigrant z Węgier Joseph Pulitzer (pismo The World w Nowym Jorku od 1833).
1 5 1