Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-18T15:28:22+01:00
1.Przemiana pokoleń - cykl życiowy organizmu, w którym pokolenie rozmnażające się płciowo występuje na przemian z pokoleniem rozmnażającym się bezpłciowo
3. jest sporofit.
2 3 2
2010-01-18T15:29:44+01:00
Przemiana pokoleń, . występowanie w cyklu życiowym grzybów, roślin i zwierząt 2 lub więcej regularnie następujących po sobie pokoleń osobników różniących się sposobem rozmnażania (generatywne — płciowe i wegetatywne — bezpłciowe), cechami morfologicznymi oraz, często, trybem życia (biologią); z roślin występuje np. u mszaków, paprotników, u zwierząt, np. u chełbi, mszyc.

Mszaki Plusem tego jest to, że jest "sztuczny", czyli nie opiera się na cechach systematycznych.

Mszaki według Cavaliera-Smitha typ należący do królestwa roślin, obejmujący rośliny zarodnikowe z regularną przemianą pokoleń i dominującym pokoleniem płciowym, czyli gametofitem. Z zarodnika wyrasta nitkowaty, zielony twór zwany splątkiem, z którego z kolei wyrastają gametofity, posiadające wyraźną łodyżkę (łodyga ) i liście.

Na gametofitach mieszczą się narządy rozmnażania: rodnie i plemnie. Zapłodnienie następuje przy udziale wody. Z zapłodnionej komórki jajowej wyrasta sporofit zróżnicowany na stopę, setę i zarodnię. W zarodniach wytwarzają się zarodniki, podział redukcyjny zachodzi u młodych zarodników. Sporofit na stałe złączony jest i uzależniony od gametofitu.

Mszaki dzielą się na trzy klasy: najbardziej prymitywne glewiki, wątrobowce i mchy. Mszaki, a zwłaszcza mchy, odgrywają znaczącą rolę w wielu zbiorowiskach roślinnych.
1 1 1