Odpowiedzi

2016-08-28T15:38:43+02:00
Akcja zaczyna się w 15 lat po tragedii Chiavatty - zgładzonej osady indiańskiej.
Wszyscy mieszkańcy chcą zobaczyć przedstawienie wędrownego cyrku. Główną atrakcją ma być bowiem uratowany cudem syn wodza (Sachema) Czarnych Wężów. Po śmierci ojca to on teraz nosi tytuł Sachema.
   Rozpoczyna się przedstawienie. Jego punktem kulminacyjnym (i zarazem punktem kulminacyjnym noweli) jest pieśń śpiewana po niemiecku przez sachema. Jako niewolnik występuje w niemieckiej trupie cyrkowej, śpiewając przed niemiecka publicznością.
   Dramatyzm sytuacji tkwi w braku autentyczności owej pieśni, jest ona jedynie elementem widowiska, nastawionego na silne, emocjonalne oddziaływanie na widza. Pieśń opowiada o szczęśliwym życiu szczepu, o zdradzieckim mordzie dokonanym przez białych w nocy i jest wołaniem o zemstę. Na widowni są Ci, którzy mordowali rodzinę śpiewającego. Zaczynają się czuć niepewnie , panie zaczynają krzyczeć. Przecież ten Indianin może w zemście podpalić to pomieszczenie. Już skacze do napełnionego naftą żyrandola..... Nagle znika. Pojawia się znów z blaszaną miską na datki ! Dostaje półdolarówki i dolarówki. ,, Ludzie hojnie rzucają, mają serce.
   Po przedstawieniu Sachem pił piwo i jadł knedle ,,Pod Złotym Słońcem". Otoczenie wpływ widocznie wywarło. Zyskał wielką popularność w Antylopie, zwłaszcza u kobiet.Robiono nawet plotki.....".
  Tak brzmi pointa noweli Sienkiewicza.