Odpowiedzi

2010-01-18T16:00:04+01:00
Ostatnim zadaniem Heraklesa było zejście do podziemi i przyprowadzenie z zaświatów trzygłowego psa - Cerbera. Wcześniej heros udał się do Eluisis, aby oczyścić się ze skazy, związanej z centauromachią. Po obrzędzie oczyszczenia zszedł do Hadesu przez pieczarę na półwyspie Tajnaron. Już na początku spotkał duszę Meduzy, jak również inne "istoty". Zabił więc jednego z wołów i napoił dusze krwią. Znów spotkał się z Menojteusem, pasterzem bydła Hadesa z wyspy Erytea. Tym razem pogruchotał mu żebra, ale nie zabił go, gdyż prosiła o to Persefona, żona Pana podziemi. Stając przed Hadesem i Persefoną poprosił ich o możliwość wykonania zadania. Hades zgodził się, pod warunkiem, że Herakles nie użyje żadnej broni. Herakles chwycił mocno bestię i mimo że Cerber chłostał go wężowatym ogonem, wyciągnął go na powierzchnię gdzieś w Argolidzie. Zaprowadził go do Myken, gdzie go wypuścił. Usłyszał wtedy od tchórzliwego Eurysteusa, że wykonał wszystkie zadania i jest wolny.
2 5 2
2010-01-18T16:01:34+01:00
Ostatnia, dwunasta praca, to przyniesienie złotego jabłka Hesperyd (jabłka te były źródłem wiecznej młodości), które znajdowały się w ogrodzie na końcu świata. Tu również istnieją różne wersje wykonania tego zadania. Jedna wersja głosi, że jabłka przyniósł mu Atlas, inna że Herakles sam wszedł do ogrodu i zabił węża, jeszcze inna, że poprosił Hesperydy o jabłko.
Jabłka symbolizowały nieśmiertelność, ostatnia więc praca oznaczała, że w końcu Herakles wstąpi na Olimp i zajmie miejsce pomiędzy bogami.
2 3 2