Odpowiedzi

2010-01-19T12:43:33+01:00
Tematem książki są losy Odyseusza wracającego z wojny trojańskiej do ojczyzny i jego dziesięcioletnia tułaczka spowodowana klątwą boga Posejdona. Życiem Odysa, tak jak i innych mitologicznych bohaterów rządzą bowiem bogowie. Chociaż on sam dzięki sile charakteru i determinacji oraz wytrwałości osiąga w końcu swój cel.
Bohater przeżywa liczne najczęściej niebezpieczne przygody, jednak dzięki pomocy bogów radzi sobie w trudnych sytuacjach. Na przykład Atena – bogini mądrości cały czas czuwa nad nim służąc dobrą radą. Odyseusz jest człowiekiem z krwi i kości, który uparcie zmierza do ojczyzny, pokonując liczne przeszkody.
Kompozycja tego dzieła jest ułożona chronologicznie. Styl i sposób narracji jest łatwy w odbiorze dla czytelnika. Utwór opisuje życie i dążenia Odyseusza, który jak każdy człowiek przeżywa wiele trudnych sytuacji. Jest jednak wzorem wytrwałości, siły i patriotyzmu, bo przeszkody umacniają jego wolę w dążeniu do wyznaczonego celu. A celem tym jest ojczyzna, którą bardzo kochał i do niej zmierzał. Utwór pokazuje również, jak ważne jest oddanie się pod opiekę bogów i ufność i ich pomoc. Bardzo często można spotkać w literaturze stawianie Odyseusza za wzór do naśladowania