Odpowiedzi

2010-01-18T16:25:52+01:00
Około czterysta lat po najeździe plemion germańskich na Cesarstwo Rzymskie nowe hordy srogich wojowników zaczęły napadać na kraje europejskie. Intruzów tych, pochodzących z dzisiejszych terenów Danii, Norwegii i Szwecji, współcześni im nazwali Normanami lub w późniejszych czasach Wikingami ("rabusiami morskimi").
Większość Wikingów zajmowała się rolnictwem. Byli oni również żeglarzami, odbywającymi dalekie podróże w celach handlowych, rabunkowych lub poznawczych.
Wikingowie napadali początkowo na inne kraje dla zdobycia owiec, bydła czy innych dóbr potrzebnych im do życia lub też by plądrować klasztory i zdobywać bogactwa. Bardzo się ich obawiano, gdyż pojawiali się nagle na wybrzeżu, a po zrabowaniu napadniętych wiosek puszczali je z dymem, zaś mieszkańców mordowali, łącznie z bezbronnymi kobietami i dziećmi.
Po wielu latach łupieżczych najazdów Wikingowie zaczęli się rozglądać za nowymi terenami przydatnymi do celów rolniczych i osiedleńczych; lądowali oni masowo na wybrzeżach Anglii, Szkocji, Irlandii, Holandii, Niemiec i Francji. Niektórzy z nich osiedlili się na północnym wybrzeżu Francji w dzisiejszej Normandii (której nazwa pochodzi od Normanów), a następnie zdobyli Anglię.


ODPOWIEDŹ ; TAK !
2010-01-18T16:26:10+01:00
Można powiedzieć że tak- tzw. Splądrowanie Paryża.