Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-18T16:52:22+01:00
STRZELBA PRZEKOPOWA

Gatunek : KARPIOKSZTAŁTNE
Nazwa polska : Strzebla przekopowa
Nazwa łacińska : Phoxinus percnurus

Budowa zewnętrzna: Ciało krępe, bardziej wygrzbiecone niż u strzebli potokowej. Końcowe położony, mały otwór gębowy. Łuski małe, 70-80 wzdłuż linii bocznej, która w tylnej części ciała jest kilkakrotnie przerywana. Płetwa grzbietowa ma 10, a odbytowa 9-10 promieni. Zęby gardłowe dwurzędowe, 2.5-5/4/.2. Grzbiet w kolorze od ciemnoszarego do ciemnobrązowego z zielonkawym, metalicznym połyskiem. Boki jaśniejsze, żółtawosrebrzyste, lśniące, z małymi, nieregularnie rozrzuconymi ciemnobrązowymi plamami. Brzuch białawy, w okresie tarła o czerwonawym połysku. Długość 5-9 cm, maksymalnie 12 cm. Samice są nieco większe od samców.

Czy wiesz, że... inne, czasami całkowicie zapomniane nazwy strzebli to... zdyrka, zderka, szybla, szczebla, strzemięga, strzyga, strzwęga, czarnuszka czerembucha, dzierdzyk, olszanka, olszówka, meres, nerest, prądówka, pstrzelęga, starula oraz świerzbówka.

Występowanie: W silnie zarośniętych oczkach wodnych, gliniankach i torfowiskach, w jeziorach i wolno płynących rzekach. Od wschodniej części Europy Środkowej przez północną Rosję aż do Syberii. Znanych jest pięć podgatunków tej ryby, z czego trzy występują w Europie: Phoxinus percnurus dybowskii (zbiorniki wodne dorzecza Wisły w okolicach Warszawy), Phoxinus percnurus gdaniensis (w małych jeziorach koło Gdańska), Phoxinus percnurus stagnalis (w jeziorach środkowego dorzecza Wołgi).

Tryb życia: Mała, niezwykle odporna na niesprzyjające warunki stadna ryba, potrafiąca przetrwać w zbiornikach odznaczających się niską zawartością tlenu w wodzie. Tarło: czerwiec-lipiec. Kleista ikra składana jest wśród wodnej roślinności. Okres wylęgania wynosi 5 do 8 dni. Przez pewien czas larwy żyją przyczepione do roślin za pomocą kleistej wydzieliny, pochodzącej ze znajdujących się na ich głowie gruczołów. Dojrzałość płciową uzyskują po 2-3 latach.

Odżywianie: Robaki, skorupiaki, larwy owadów, małe mięczaki oraz owady wpadające z powietrza do wody.

Ochrona: Całkowity zakaz połowów

TROCHĘ TEGO JEST ALE ZAWSZE COŚ WYBIERZESZ :))
pozdrawiam :))
1 5 1