Odpowiedzi

2010-01-18T17:43:52+01:00
Rycerz w zachodniej Europie musiał być honorowy. Musiał przestrzegać kodeksu rycerskiego oraz ośmiu cnót rycerskich. Musiał być także szlachetnie urodzony i wcześniej służyć jako giermek. Wyjątkiem jest mianowanie przez władcę za zasługi (wygrana w bitwie, pomoc w uchwyceniu bandytów itp.).
Z innym rycerzem musiał walczyć kodeksowo - mając takie same szanse. Jeżeli jeden walczył na koniu to drugi tez musiał, jeżeli jeden walczył bez konia to drugi też musiał itd.

Rycerz posiadał kilka typów ubioru. Najczęściej były to:
a)Przeszywanica
- miękka zbroja wykonana z miękkiego materiału (najczęściej skóry). Najcieńsza, najlżejsza - najmniejsza ochrona, nie krępowała ruchów.

b)Zbroja łuskowa
- Łączono ze sobą blaszki w kształcie łusek. Najczęściej płytki były wykonane z metalu, kości, rogu lub podobnych stopów (czasami złoto). Średnia ochrona, waga też średnia. Krępowała trochę ruchy. Jeżeli rycerz nie miał pod nią koszuli mógł się poranić od łusek.

c)Kolczuga
- Wykonana ze stalowych pierścieni, które są ze sobą połączone. Ma kształt tuniki z długimi rękawami. Nie krępowała ruchów, ochrona średnia, waga średnia.

d) Zbroja dekoracyjna (turniejowa)
- Jest to najcięższa zbroja. Jej waga dochodziła do 60 kilogramów. Wykonana była z płyt, które były prawie trzykrotnie grubsze niż w pozostałych zbrojach. Takie zastosowanie miało chronić rycerza przed upadkiem z konia, jeżeli spadł uchronić przed urazem.


e)Kirys
- Zbroja składająca się z napierśnika i naplecznika. Obie części łączone były ze sobą przy pomocą rzemienia na ramionach i pasie. Ciężka oraz krępowała ruchy, rycerz nie mógł samodzielnie wstać w niej.

3 3 3