Odpowiedzi

2010-01-18T17:28:57+01:00
Rejent był wdowcem i ojcem Wacława, natomiast Cześnik-starym kawalerem,opiekujący się swoją bratanicą Klarą i zarządzcą jej majątku.
Rejent to postać niska i koścista, Cześnik jest jego przeciwieństwem.Cześnik to wysoki dobrze zbudowany mężczyzna w średnim wieku, nosi okulary.Cześnik Raptusiewicz był hałaśliwy i nieśmiały, "Cześnik wulkan aż niemiło". Cechę tę widzimy przede wszystkim w momencie, kiedy wysyła uzbrojonych pachołków pod dowództwem Papkina na murarzy, żeby zburzyli mur który naprawił Rejent. Pokazuje się wtedy zawziętość bohatera.Troskliwość Cześnika ujawnia się w jego kontaktach z bratanicą. Pomimo swojej gwałtowności wykazał się dużą nieśmiałością w staraniach o Podstolinę.To on podał rękę na zgodę do Rejenta, czym zakończył ich wieloletni spór.Przeciwieństwem Cześnika był Rejent, który sam mówi "Cześnik burda-ja spokojny". Ten drugi odznaczał się spokojem i opanowaniem.Swoje życie teoretycznie składał w ręce niebios "Niech się dzieje wola nieba z nią się zawsze zgadzać trzeba". W praktyce zaś łamał wszystkie zasady chrześcijańskie.W walce o mur chciał postawić na swoje. Był fałszywy, ponieważ zmienił zeznania by zaszkodzić Cześnikowi.
Moim zdaniem konflikt, który trwał latami, między dwoma głównymi bohaterami powstał w wyniku różnicy ich charakterów. Ich postępowanie jest naganne, chociaż w niektórych sytuacjach wywołuje śmiech, ale wszystko dobrze się kończy, ślub Klary i Wacława prowadzi do pogodzenia skłóconych sąsiadów.