Odpowiedzi

2010-01-18T17:31:10+01:00
Samych ssaków nie ale może tych dwóch przedstawicieli ^^
RETY JAKO PRZEDSTAWICIELE ZWIERZĄT ŻYJĄCYCH POD ZIEMIĄ


Większość kretów to zwierzęta kopiące nory i spędzające prawie całe życie pod ziemią, więc trudno zobaczyć je na powierzchni ziemi. Chociaż pierwotnie krety były zwierzętami, które żyją w lesie, to jednak preferują one łąki oraz środowiska trawiaste, gdzie gleba jest pulchna i żyzna. W takich warunkach kretom łatwiej kopie się tunele oraz występuje bardzo dużo bezkręgowców, które stanowią dla nich pokarm. Krety często spotyka się w lasach liściastych, natomiast w iglastych rzadziej. Wiele gatunków unika terenów bagnistych, gdzie w zalanych terenach nie mogą polować. Krety nie kopią tuneli na terenach piaszczystych, ponieważ ich nory mogą zostać zasypane.
Krety mają krótkie czarne futerka, które mogą układać się w każdą stronę, co pomaga im w przemieszczaniu się pod ziemią.
Szerokie, łopatkowate łapki opatrzone są w silne pazury, które ułatwiają kretom kopanie korytarzy. Otwory słuchowe mogą być przysłaniane niewielkimi fałdami skóry, co zapobiega dostawaniu się ziemi do uszu.
Oczy kretów są bardzo małe(wielkości ziarnka maku) i osłonięte owłosionymi powiekami, a u niektórych mogą być całkowicie pokryte skórą. Krety są wtedy prawie ślepe jednak oczy pozostają wrażliwe na światło, dzięki czemu zwierzęta te odróżniają noc od dnia.
Jeśli zajdzie taka potrzeba, to wszystkie krety potrafią pływać. Niektóre z nich np. kret wschodnioamerykański ma błony na nogach, chociaż zwykle zdarza się, że krety te nie żyją nawet w pobliżu wody.
W przypadku śmierci jednego z kretów do jego tuneli wprowadza się inny kret, który potrafi w ciągu dwóch godzin przystosować do nowego systemu podziemnych korytarzy.WIELBŁĄDY JAKO PRZEDTAWICIELE ZWIERZĄT ŻYJĄCYCH NA PUSTYNI


Wielbłądy jednogarbne zwane dromaderami występują na pustyniach północnej Afryki i Bliskiego Wschodu, gdzie żyje w stanie udomowionym lub półdzikim.
Wielbłądy doskonale czują się w warunkach pustynnych, do których są bardzo dobrze przystosowane.
Długie rzęsy i małe owłosione małżowiny uszne zabezpieczają oczy i uszy wielbłąda przed dostaniem się do nich piasku, podobnie jak nozdrza, które mogą się zamykać. Masa ciała zwierzęcia nie opiera się na racicach, ale na szerokich poduszkach, dzięki czemu wielbłąd może bez trudu poruszać się po sypkim i miękkim piasku.
Wielbłąd może przetrwać pijąc niewiele wody. Rowek, który biegnie od każdego nozdrza w kierunku górnej wargi umożliwia zlizywanie bardzo małych ilości wody wydostającej się przez otwory nosowe i jej powtórne wykorzystanie. Ssak ten bardzo oszczędza wodę, ponieważ wydaje suche odchody, a jego nerki minimalizują ilość wody w moczu. Wielbłąd potrafi przeżyć stratę dużych ilości wody, sięgających do 40% masy jego ciała. Temperatura jego ciała może bardzo wzrosnąć, bez wydzielania potu. Wielbłądy zaczynają się pocić dopiero kiedy temperatura ich ciała osiągnie 40 stopni Celsjusza.
Ssaki te, gdy nie pracują mogą wytrwać nie pijąc nawet 10 miesięcy, a potrzebną do życia wodę czerpią z pokarmu, który zjadają. Jeśli jednak nadarzy się okazja mogą wypić nawet do 100 litró
1 5 1
2010-01-18T17:31:18+01:00
Ssaki wychowują się w macicy mamy i pobierają zmielony pokarm przez pępowine od swojej matki
Przystosowanie do przyjścia na świat
3 warstwy skóry
7kregów szyjnych
pobieranie pokarmu od matki(mleko)
u niektórych ssaków sierść
4 4 4
2010-01-18T17:31:49+01:00
Http://pl.wikipedia.org/wiki/Ssaki
poczytaj sobie bo duzo fajny rozwiazań jest np.ciało pokryte włosami
1 5 1