Uzupełnij zdania .

Pierścienice występują w wodzie _____ , _____ oraz _______ . Ciało pokrywa _____ i oskórek. Pod nim znajduje się wór _____ - _____, który otacza _____ ciała wypełnioną _____ . Pełni on funkcję szkieletu _____ , który razem z mięśniami nadaje im kształt i umożliwia _____ . Szczecinki zapewniają im przyczepność w trakcie ruchu lub ułatwiają _____ . Siodełko uczestniczy w _____ tych zwierząt.

Czynności życiowe :
- _____ - szczecinki .
- _____ - cała powierzchnia ciała
- odżywianie - _____
- rozmnażanie się - _____, występuje rozdwój _____
U pierścienic występuje _____ układ krwonośny.

Z góry dziękuje ;)

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-18T20:52:23+01:00
Pierścienice występują w wodzie słodkiej , glebie oraz ściółce. Ciało pokrywa jednowarstwowy naskórek i oskórek. Pod nim znajduje się wór powłokowo-mięsniowy, który otacza _____ ciała wypełnioną _____ . Pełni on funkcję szkieletu dżdżownicy , który razem z mięśniami nadaje im kształt i umożliwia poruszanie się . Szczecinki zapewniają im przyczepność w trakcie ruchu lub ułatwiają ruch do przodu. Siodełko uczestniczy w czasie kopulacji tych zwierząt.

Czynności życiowe :
- Szczecinki- osadzone po bokach ciała, dzięki nim możliwe jest przyczepianie oraz poruszanie się; są także narządem dotykowym
- Całe ciało - podział ciała - część głowowa, tułowiowa, podzielony jest na segmenty nazywane metamerami
- odżywianie - Część pierścienic jest glebożercami - odżywiają się martwymi szczątkami organicznymi zawartymi w glebie.
- rozmnażanie się - rozmnażanie jest płciowe. Narządy płciowe mają złożoną budowę. Rozwój może przebiegać z larwą (złożony) lub bez (prosty
U pierścienic układ krwionośny jest zamknięty (krew nie wylewa się do jamy ciała). Zbudowany jest on z dwóch głównych naczyń krwionośnych: brzusznego i grzbietowego .
Dodatkowo:
Trzy gromady pierścienic:
- Pijawki
- Skąposzczety
- wieloszczety

Nie mam niestety dwóch słów z uzupełnianki. :)
3 5 3