Porównaj starogrecki i średniowieczny ideał rycerski. Czy Achilles lub Hektor mogliby uchodzić w średniowieczu za rycerzy idealnych?


proszę o pomoc. na notatke na mniej wiecej pół strony w zeszycie(pisząć linijka w linijke) byle nie z internetu. z góry dziękujeee;);*

1

Odpowiedzi

2010-01-18T18:45:39+01:00
Wybitini (najbardziej znani) rycerze starożytności:

+Achilles (np:Iliada)
+Hektor (np:Iliada)


Wybitini (najbardziej znani) rycerze średniowiecza:

+Roland (Pieśń o Rolandzie)
+Cyd (Pieśń o Cydzie)

W starożytnosci jak i w średniowieczu bardzo ceniono takie cechy jak: odwaga,waleczność, męstwo, lojalność, wiara, i uroda.
Wiara w Boga/ów odgrywała bardzo znaczną rolę. Właśnie do bóstw modlono się przed wojną, w trakcie, i po niej.
Dobry rycerz musiał być szlachetnie urodzony. Przynajmniej właśnie TO pomagało mu na zdobyciu lepszej pozycji.Sławę -,zeby ją podtrzymać- podejmowano, na wyzywaniu ludzi do pojedynku, robienie szlachetnych uczynków dla nich,. Przegrana była wie;ką porażką,a koledzy po fachu i ludzie, odnosili się wtedy z pogardą. "Nie mów hop, za nim nie przeskoczysz" .
Rycerz dzięki walce popisywał się swoimi umiejętnościami, wysportowaniem, i urodą. Wtedy tez pozwalał sobie na zaloty do dam. Gdy porównamy te wszystkie cechy do Hektora i Achillesa, można stwierdzić,że gdyby żyli w starożytności byliby sławnymi męzami tych czasów.,


Przepraszam za literówki.
Mam nadzieję,ze pomogłam ;)
116 4 116