Kobieta, której ojciec był chory na hemofilię, ma zdrowego męża:
-ustal genotyp kobiety i jej męża,
-jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u dzieci tej pary,
-wyjaśnij zależność między tą chorobą a płcią dzieci.

2

Odpowiedzi

2010-01-18T18:46:15+01:00
Wydaje mi się, że genotyp wynosi : 4:0 a fenotyp : 2:2.. ale nie jestem pewna.!
jest duze prawdopodobieństwo że dzieci będą chore .


8 1 8
Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-01-18T23:29:06+01:00
H-hemofilia
H -brak choroby

1)genotyp kobiety : XH Xh-(jest nosicielką hemofilii,ale nie występują u niej objawy chorobowe,taki genotyp wynika z praw dziedziczenia,ojciec był chory więc córka dziedziczy tę cechę,jednak zdrowy gen matki uniemożliwił ujawnienie się choroby,ponieważ jest dominujący w stosunku do recesywnego genu na hemofilię)

2)genotyp męża: XH Y
3) prawdopodobieństwo wystąpienia hemofilii u potomstwa:
25% dziewczynek będzie zdrowych- XH XH
25% dziewczynek będzie nosicielkami- XH Xh
25% chłopców będzie zdrowych- XH Y
25% chłopców będzie chorych- Xh Y

Prawdopodobieństwo wystąpienia dzieci chorych u tej pary wynosi 25%,ale chorzy będą tylko chłopcy,u dziewczynek nosicielek,objawy chorobowe się nie ujawnią .

3) Kobieta w genotypie posiada dwa chromosomy X ,zaś mężczyzna chromosom X i Y ,przy czym chromosom Y jest tzw. chromosomem pustym,na którym leżą nieliczne geny warunkujące określone cechy ( np,porost włosów w nosie i uszach :) no i oczywiście warunkuje płeć dziecka). W momencie odziedziczenia przez osobnika płci męskiej chromosomu X zawierającego allel na hemofilię , choroba się ujawni,ponieważ nie może być ona zablokowana przez dominujący gen ( H),położony na chromosomie płci X (z powodu jego braku w genotypie mężczyzny ). Kobiety są nosicielkami uszkodzonego genu,ale choroba nie ujawnia się,gdyż jej objawy blokuje nieuszkodzony gen leżący ma drugim chromosomie X. (w rozpatrywanym przypadku)
7 3 7