Są to cztery zadania na podstawie książki Stefana Żeromskiego " Syzyfowe Prace " :)

1. Przygotuj informację o powieści korzystając z różnych źródeł.
2.Streść mit o Syzyfie.
3.Określ cechy syzyfowej pracy.
4. Sporządź słowniczek ( alfabetycznie ) pojęć teoretycznolitrerackich ( przynajmniej 10 pojęć ) związanych z powieścią.

Proszę o szybką pomoc :)
Daję za to 15 punktów i kto da mi najlepsze odpowiedzi na wszystko to dodam do najlepszych :)
A no i proszę o dłuższe rozpisywanie się na temat tych punktów.

1

Odpowiedzi

2009-09-30T16:19:14+02:00
1.

Autor: Stefan Żeromski,

rok wydania:1897,

epoka literacka: Młoda Polska,

odzaj literacki: epika,

gatunek literacki: powieść,

podział: 18 nie tytułowanych rozdziałów.

Czas akcji właściwej: lata siedemdziesiąte XIX wieku (po upadku powstania styczniowego).

Miejsce akcji właściwej: Kleryków (prócz szkoły
i stancji Stary Browar), a poza tym Owczary, Pajęczyn Dolny, Gawronki

Bohaterowie: Główny bohater: Marcin Borowicz. Uczniowie gimnazjum
w Klerykowie: bracia Daleszowscy, Szwarc, Soraczek, Wiktor Alfons Pigwański, Romcio Gumowicz, „Wilczek”, Tynkiewicz, Andrzej Radek, Tomasz Walecki, Bernard Sieger (Zygier), Marian Gontala. Władze i profesorowie gimnazjum w Klerykowie: Kriestiobriodnikow, Zabielskij, Majewski, Sieldew, Wargulski, Rudolf Leim, Iłarion Stiepanycz Ozierskij, Sztetter, Nogacki, Pietroń, Mieszoczkin, Kostriulew. Mieszkańcy okolicznych wsi wokół Gawronek: Scubioła, Lejba Koniecpolski, Szymon Noga. Inni: państwo Borowiczowie, małżeństwo Wiechowskich (Ferdynand i Marcjanna), Józia, Małgośka, Michałek, Piotr Michcik, Wicek Piątek, Pałyszewski, Piotr Nikołajewicz Iaczmieniew, Izrael, Samonowicz, Grzebicki, Pani Przepiórowska, Antoni Paluszkiewicz, Płoniewicz, Władzio Płoniewicz, Pani Stogowska, Pan Stogowski, Anna Stogowska („Biruta”).

Główny wątek: rusyfikacja polskiej młodzieży w szkole położonej pod zaborem rosyjskim.

Wątki poboczne: losy Andrzeja Radka, Bernarda Zygiera, historia
rodziny Stogowskich, miłość Marcina i Anny.

2. Syzyf był królem Koryntu, ulubieńcem bogów. którzy często zapraszali go na Olimp. Pewnego razu ujawnił ludziom pewna ważną boska tajemnice i został przez Zeusa skazany na śmierć. Wtedy król poprosił żonę, bu nie wyprawiała mu pogrzebu. W Tartarze tak długo rozpaczał i prosił Hadesa, by go wpuścił na ziemie i pozwolił pouczyć żonę o konieczności pochowku,az władca podziemi się zgodził.
Syzyf jednak wcale nie wrócił do Hadesu, ale szczęśliwie żył w Koryncie. Kiedy Hades posłał po niego bożka Tanatosa, przebiegł król uwięził go w lochach swojego pałacu. wtedy nastąpił przełomowy moment-na ziemi przestano umierać. Żyli ludzie, rośliny, zwierzęta, wszystko rozkwitało. Kiedy Zeus się o tym dowiedział, wpadł we wściekłość. Skazał Syzyfa nie tylko na śmierć , ale także na wykonywanie Tartarze okrutnej kary- ma wynosić na szczyt olbrzymi kamień, który zawsze w pobliżu celu wymyka mu się z rak i trzeba zacząć prace na nowo.

3.Według mnie takie cechy jak am bitność,wytrwałość, kultura i pracowitość są godne podziwu.

4.--------------------------------------------------
2 4 2