Odpowiedzi

2010-01-18T22:22:20+01:00
Średniowieczny taniec śmierci: był jedną z najpopularniejszych alegorii(to jednoznaczne odczytanie utworu , obrazu itd.) w sztuce plastycznej i literaturze późnego średniowiecza. Przedstawienia tego typu powstawały jako upomnienie przed nieuchronnym śmiertelnym losem, ale także jako wyraz rozczarowania marnością świata i skargi na przemijanie.
Taniec śmierci przedstawia trupy w stanie rozkładu , zmumifikowane zwłoki ludzkie lub szkielety w ludycznym geście triumfu porywające do tańca przedstawicieli wszystkich warstw społecznych (stanów). Danse macabre- z ang. taniec śmierci symbolizuje równość wszystkich ludzi wobec śmierci.

Zabytki średniowieczne:
1) Styl romański : kościół Benedyktynów w Maria Laach , Brama w murach obronnych w Avilli , rotunda na Wawelu , katedra w Poznaniu , kolegiata w Tumie pod Łęczycą , drzwi katedry gnieźnieńskiej , Kościół świętego Wojciecha i świętego Andrzeja w Krakowie , opactwo Benedyktynów w Tyńcu .
2) Styl gotycki : katedra w Reims , katedra Notre - Dame w Paryżu , katedry w Chartres , Strasburgu , Kolonii , Kościoły w Pradze i Wiedniu , Florencji i Mediolanie , Kościół Mariacki w Krakowie , dziedziniec Collegium Maius i starówka w Krakowie , Toruniu , Gdańsku , Wrocławiu , ołtarz Wita Stwosza w kościele Mariackim .Styl gotycki był to styl związany z kulturą rycerską , mieszczańska i dworską .
1 4 1