Odpowiedzi

2010-01-18T23:40:12+01:00
W wieku XVII i XVIII panował wzorzec cywilizacyjno-kulturowy o nazwie 'sarmatyzm'.
Kronikarze udowadniali iz Polska szlachta wywodzi sie od starozytnego plemienia Sarmatow. Twierdzili iż od niego to przejelismy: poboznosc, zamilowanie do rzemiosla rycerskiego, moralnosc i patriotyzm. Dla szlachty sarmatyzm był przywiązaniem do wolności, dążeniem do ograniczenia władzy królewskiej i obroną szlacheckich tradycji. W życiu polegał na konserwatywnych zwyczajach prowincji. Ceniono sobie obrzędy gościnności ('Gość w dom, Bóg w dom'), wystawność sąsiedzkich przyjęć, ducha patriarchaizmu w rodzinie i stosunkach społecznych (czyli sposobie życia opartym na poszanowaniu starszeństwa, związków rodzinnych i tradycji). Szczególnie silnie rozbudowano kościelne obrzędy dewocyjne (dewocja - przesadna pobożność).
Ksiadz Wojciech Debolecki w dziele o nazwie ' Wywod jedynowlasnego panstwa swiata' pisal iz Polska jest najstarszym krajem swiata i ze to wlasnie w naszym jezyku Bog przemawial do Adama i Ewy w raju.
Nalezy przypomniec ze w polowie XVI wieku Polska liczyla ok. milion kilometrow kwadratowych. Bylismy drugim co do wielkosci krajem w Europie i mielismy sporo problemow. Posiadalismy bardzo watla strukture polityczna, oraz powazne konflikty spoleczne. W tamtym okresie zaledwie 40% ludnosci bylo Polakami, państwo było wielowyznaniowe, powiększał się konflikt między chłopstwem i stanem szlacheckim, a dodatkowo nękali nas Kozacy.