Odpowiedzi

2010-01-19T15:01:49+01:00
Powstanie 3 na świecie konstytucji, krwawe rządy jakobinów, przejęcie dóbr kościelnych przez państwo, uchwalenie w efekcie Ustawy cywilnej o duchowieństwie.rozruchy głodowe(burzono twierdze i usuwano królewskich urzędników),wprowadzenie równości ludzi wobec prawa i zniesiono resztki poddaństwa chłopów.

powstała wtedy 3 konstytucja na świecie i 1 we Francji, zreformowano system podatkowy, więc państwo nie upadło do końca, zlikwidowano Ludwika 16 Słoneczko i wprowadzono republikę.
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-19T15:01:51+01:00
Metody były zbrodnicze, a cele przerażające. Tak zresztą dzieje się przy wszystkich zbrojnych atakach na Kościół i monarchię. W kwestii religii- masowe rzezie ludzi wierzących (szczególnie w Wandei) i propagowanie bluźnierczego kultu "Najwyższej Istoty". W kwestii kultury- "ohyda spustoszenia", np.wyrżnięcie wszystkich ówczesnych wybitnych przedstawicieli sztuki, kultury i nauki (z wyjątkiem kreatur gatunku Davida).
do negatywnych zjawisk zaliczyłbym wprowadzenie "prawa Chapeliera" 14 VI 1791.
Pozytywne:
Stała się ona motorem przemian społeczno-gospodarczych,dzięki którym zawdzięczamy obecne oblicze współczesnego świata.Zaistniała,ponieważ zaistniały optymalne okoliczności.Stary porządek był już anachronizmem i przewrót społeczny był nieunikniony.