Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-19T16:00:12+01:00
Wydaje mi się że to jest to

Jednostka utworzona w XIX w. w Niemczech na wzór konia parowego (HP) stosowanego w krajach anglosaskich dla porównywania mocy maszyn parowych z koniem. Moc 1 KM odpowiadała mocy zaprzęgu z jednym koniem, 2 KM – z dwoma końmi itd. (w przybliżeniu). Jest to moc brutto oddawana przez konia z pominięciem strat. Stosowany bywa też niemiecki skrót PS (Pferdestärke).
Po wprowadzeniu układu SI zastąpiona watem. Nadal często używana do określenia mocy silników spalinowych. Gdy moc podawana jest w obydwu jednostkach, to drugą wartość umieszcza się w nawiasach.
Można spotkać też oznaczenie bhp (lub BHP), jest to Brake Horse Power – moc uzyskana na hamowni; wartość ta może być minimalnie większa od rzeczywistej mocy wyjściowej (nie uwzględniająca oporów stwarzanych przez dalsze przekładnie).
Często potocznie przez konie mechaniczne rozumie się brytyjskie konie parowe (HP), co może prowadzić do różnic w obliczeniu mocy (obie jednostki tłumaczy się jako horsepower po angielsku, ewentualnie odróżnia się je: HP(I) - koń parowy, od Imperial i HP(M) - koń mechaniczny, od Metric).
Dawniej spotykana była też jednostka ihp - indykowany koń mechaniczny/parowy, oznaczająca teoretyczną moc silnika parowego, nie uwzględniającą oporów ruchu samego silnika i dalszych przekładni.
1 5 1
2010-01-19T16:08:31+01:00
Jednostkami mocy są W (Wat) i KM (koń mechaniczny)
Jednostkę KM dalej się używa w szczególności jeżeli chodzi o moc samochodu.
Definicja KM
Jest to moc urządzenia, które ciało o masie 75 kg w ciągu sekundy podnosi na wysokość 1m
1KM = 736W
2 5 2