Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-20T10:03:07+01:00
Na szczycie Mont Blanc
To opowiadanie zostało poświęcone Antoniemu Malczewskiemu - polskiemu poecie romantycznemu. W 1818 r. przebywał on w Genewie wraz ze swoją ukochaną, księżną Fryderykową Lubomirską. Byli zakochani, mieli się pobrać. Wspólnie przeżywali piękno alpejskiego krajobrazu, z podziwem obserwowali tonący w chmurach szczyt Mont Blanc. Nikt tam jeszcze do tej pory nie dotarł. Malczewski wyraził chęć zdobycia szczytu, ale ukochana kategorycznie mu tego zabroniła.
Dwa miesiące później Malczewski wyruszył jednak na Mont Blanc. Był już wtedy w zupełnie innym nastroju, ukochana go porzuciła, chciał z rozpaczy skoczyć w przepaść. Kiedy jednak stanął na szczycie, zrozumiał, że każdy człowiek powinien obrać sobie większy cel niż osobiste szczęście. Postanowił jechać do Polski i tam tworzyć poezję, jakiej nie tworzył jeszcze nikt.
2010-01-20T13:58:45+01:00
Do Genewy przypłynęła łódka , wyszła z niej para. Był to polski szlachcic Antoni Malczewski oraz jego narzeczona Księżna Fryderyka Lubomirska. Spotkali oni profesora Picteta, który powiedział im że na górę nazywaną Mont Blanc nikt jeszcze nie wszedł. Poeta ostanowił wejść na ten szczyt. Gdy jest już w połowie drogi oświadcz iż ukochana go rzuciła bo znudził jej się. Bohater postanowił że gdy wejdzie na dach świata rzuci się w przepaść. Po długiej i wycięczającej podróży dotarł do celu. Postanowił nie skoczyć ponieważ uznał że ta kobieta nie jest warta utraty życia. Rozsławił się po tej przygodzie.