Odpowiedzi

2010-01-19T16:46:31+01:00
Eros to w mitologii greckiej bóg miłości i namiętności seksualnej. Grał na lutni podobnie jak Apollo. Istnieją różne wersje co do jego pochodzenia: miał być on pierwszym z bogów, rówieśnikiem Gai, którego obecność musiała być konieczna do zrodzenia się pozostałych bogów, lub też synem Afrodyty i Aresa oraz Hermesa. (Homoseksualizm obu bogów nie przeszkadzał w stworzeniu nowego boga). Przedstawiany był jako uskrzydlony piękny młodzieniec z łukiem i strzałą, którą godzi w zakochanych, by ich ze sobą złączyć. W czasach późniejszych przedstawiany jako pulchne niemowlę z łukiem i strzałami. Jego odpowiednikiem w mitologii rzymskiej jest Amor lub Kupidyn.

Od imienia Erosa pochodzi słowo erotyka, identyfikując go z popędem płciowym, jako "nieświadome dążenie do nieśmiertelności".

Przedstawiany jest jako pulchne niemowlę z łukiem, które lata i strzela do ludzi, którzy zakochują się w sobie.


"Kanoniczny obraz Erosa jako wiecznie młodego i pięknego chłopca ze skrzydłami, z jakim obcujemy patrząc na jego przedstawienia w rzeźbie i malowidle począwszy od czasów Zeuksisa (V w. przed n.e.) i Praksytelesa (poł. IV w. przed n.e.), nie stanowi jednoznacznego i wyczerpującego wskazania na to, co oddaje. W młodym i pięknym ciele ukazuje najstarszego z bogów, inicjującego w wabiącym pożądaniu proces rodzenia się, starzenia i śmierci. Ale jeśli w Erosie ujrzymy nie personifikację pożądanego przez nas piękna i młodości, lecz pożądania samego, siły manifestującej się w tym, kim owa moc pożądania włada, i kto, jako pożądający, jest pozbawiony tego, czego pożąda, Eros utraci swoje piękno. "Nicowanie" Erosa, wydobywanie jego prawdziwego wnętrza ukrytego pod pięknym ciałem, dokonane jest w dialogu Platona Sympozjon. Analizując kolejno zawarte w nim pochwały Erosa, ukazuję możliwe postacie związku szpetoty z pięknem. Jego kulminacją jest obraz Erosa jako kozłokształtnego Sylena, prowokującego Alkibiadesa do rozbicia herm, przedstawiających jego piękną twarz. "
Dorota Zygmuntowicz


Mam nadzieję, że się przyda. Trochę sama napisałam, trochę z internetu, trochę z książek. Liczę na naj:P
1 5 1
2010-01-19T22:05:38+01:00
Eros -grecki bóg , jest to syn Afrodyty, namiętności seksualnej i podobnie jak jego matka miłości. Grał na lutni (tak jak Apollo).
Jego samego przedstawiono jako małe pulchne dziecko, ze łukiem i strzałami, które sprawiały,ze jeżeli ktoś zostanie nią strzelony natychmiast się zakochuje bez pamieci.
Od imienia Erosa powstało słowo ''erotyka''