Odpowiedzi

2010-01-19T16:55:59+01:00
Jagienka była córką Zycha i Małgorzaty ze Zgorzelic, najstarsza wśród licznego rodzeństwa. Wcześnie osierocona w wieku ośmiu lat,przez matkę i zdana na siebie, stanowi przeciwieństwo Danusi. Wywodzi się z niezbyt zamożnego rodu, który powiększa swój majątek poprzez ciężką prace. Dziewczyna lubiła jeździć konno, chodzić na polowania, pływać. Odznaczała się inteligencją i sprytem. Jednocześnie ma dobre serce, współczujące biednym i pokrzywdzonym.

Jagieńce nie brakowało cech kobiecych: była piękną ciemnowłosą i rumianą dziewczyną, o silnej, zgrabnej figurze. Rozpierała ją energia. Jagienka od początku stanowiła idealną kandydatkę na żonę rycerza: szlachetnego pochodzenia, urodziwa, zdrowa, silna, gospodarcza, zaradna, a przede wszystkim zdolna do wydania potomstwa, stanowi gwarancje ciągłości rycerskiego rodu.

Dziewczyna miała wesołe usposobienie, wrodzony optymizm, pracowitość oraz zaradność. Była szczera i prawdomówna.
Jagna jest podobna do współczesnej dziewczyny: odważna, wysportowana, mająca własne zdanie, przeżywająca uniesienia i rozterki pierwszej miłości.
10 4 10
2010-01-19T17:10:05+01:00
Jagienka jest jedną z głównych bohaterów książki pt.:"Krzyżacy".To córka Małgorzaty i Zycha ze Zgorzelic,osierocona najpierw przez matkę,później także przez ojca.Jest 15-letnią kobietą.

Jagna jest silna,krzepka i tryskająca zdrowiem.Jest wysoka i smukła.Ma ciemne włosy,najczęściej splecione w warkocz i niebieskie oczy.

Zychówna ma uzdolnienia.Potrafi celnie strzelać z łuku,znakomicie jeździć konno i pływać.Jest odważna,
zaradna,sprytna i samodzielna.Zawsze dąży do celu.Po śmierci ojca umiała poprowadzić dom w Zgorzelicach.Pomogła Zbyszkowi w polowaniu na niedźwiedzia.Potem jako matka świetnie wychowuje dzieci.

Myślę,że Jagienka to wzór do naśladowania dla nastolatek.Na pewno poradziłaby sobie w życiu w dzisiejszych czasach.
:D
9 3 9
Najlepsza Odpowiedź!
2010-01-19T17:10:48+01:00
Jagienka była córką Zycha ze Zgorzelic. Nie miała matki, ale posiadała liczne rodzeństwo. Była ulubienicą Opata z Tulczy oraz Wilka i Cztana - jej zalotników. Na dworze księżnej Aleksandry stanowiła jedną z ulubionych dwórek.
Była piękną, ciemnowłosą dziewczyną o zgrabnej figurze. Miała rumiane policzki i mądre spojrzenie. Nosiła luźne, rozwiane koszule i spódnice do jazdy konno. Włosy przeważnie plotła w warkocz.
Miała dobre serce, współczuła biednym i pokrzywdzonym. Odznaczała się przy tym dużą inteligencją i sprytem. Pomagała ludziom potrzebującym i chorym. Zajmowała się cierpiącymi, więc cechowała ją ogromna dobroć. Starała się zawse służyć radą i wskazówką. Jagienka miała pod opieką Maćka, Juranda, a natsępnie trumnę Danusi. Ze wszystkim poradziła sobie bordzo dobrze, mimo, że wszystko robiła sama. Tryskała energią i życzliwością. Nie pozwalała swoim zalotnikom na kokieterowanie. Jagienka często wykonywałą typowo męskie zajęcia takie jak: polowanie, jazda konno, strzelanie z łuku i władanie bronią.
Bardzo kochała Zbyszka z Bogdańca. Jednak wiedząc, że on kocha inną, nie narzucała mu się ze swoim uczuciem. Gdy dostrzegła na leśnej drodze Juranda, całego okaleczonego, uratowała życie ojcu swojej rywalki. Jej dobroć i cierpliwość zostały w końcu nagrodzone.
8 3 8