Odpowiedzi

2010-01-19T17:27:49+01:00
Ja miałam kiedyś na polskim takie polecenie: "Czy powieści historyczne H.Sienkiewicza powinny być w spisie lektur szkolnych? (rozprawka)" Za moją pracę dostałam 4+ ponieważ, jak napisała mi nauczycielka: "Praca zgodna z tematem, choć traktuje go w sposób dość ogólnikowy"... Mam nadzieję, że Ci się przyda...

Henryk Sienkiewicz jest jednym z najbardziej znanych pisarzy polskich. Jego powieści historyczne są ogólnie znane i bardzo cenione przez krytyków literackich. Uważam, że powinny one należeć do kanonu lektur szkolnych. Swoje założenie poprę kilkoma argumentami.
Po pierwsze, dzieła Sienkiewicza w przeszłości odegrały naprawdę ważną rolę - rozbudzały w Polakach wiarę w odzyskanie niepodległości. Zagadnienie patriotyzmu jest wciąż aktualne, a kształcenie postaw patriotycznych już w wieku szkolnym uważam za bardzo ważne.
Po drugie, Sienkiewicz był wspaniałym pisarzem, który swoimi dziełami potrafi skłonić czytelnika do przeczytania utworu "od deski do deski". Dzieje się tak dlatego, że jego książki mają wspaniałą fabułę, obfitującą w liczne przygody oraz niespodziewane zwroty akcji.
Kolejnym argumentem jest to, że Sienkiewicz pisał swoje powieści barwnym i ciekawym językiem, z dużym poczuciem humoru. Przedstawiał w nich pozytywne wzorce zachowań. Dzisiaj, w dobie braku autorytetów, młodzi czytelnicy śmiało mogą brać przykład z bohaterów jego książek. Nie można też zapomnieć o tym, że pisarz jest laureatem Literackiej Nagrody Nobla. Wypada więc, aby każdy Polak znał treść historycznych powieści naszego noblisty.
Podsumowując powyższe argumenty, sądzę, że książki historyczne Henryka Sienkiewicza powinny należeć do spisu lektur szkolnych.

powodzenia:)
5 4 5